افزایش حضور حقوقی‌ها در قراردادهای اختیار فروش

حقیقی‌ها با سهم 84درصدی از کل ارزش معاملات اختیار خرید و 81درصدی از کل ارزش معاملات اختیار فروش همچنان موقعیت برتر خود را نسبت به حقوقی‌ها در بازار آپشن حفظ کردند. نکته قابل توجه، افزایش حضور حقوقی‌ها در قراردادهای اختیار فروش نسبت به هفته‌های اخیر است.

به گزارش آوای آگاه؛ طی هفته دوم بهمن ‌ماه ۱۴۰۲، شاخص کل با بازدهی منفی منفی ۰.۸درصدی به محدوده ۲.۱۰۷ میلیون واحدی رسید. میانگین ارزش معاملات روزانه بازار در طول این هفته به 94 میلیارد تومان رسید که این عدد نسبت به میانگین هفته قبلی، کاهش 20درصدی را نشان می‌دهد. این هفته نیز، حقیقی‌ها با سهم 84درصدی از کل ارزش معاملات اختیار خرید و 81درصدی از کل ارزش معاملات اختیار فروش همچنان موقعیت برتر خود را نسبت به حقوقی‌ها در بازار آپشن حفظ کردند. نکته قابل توجه، افزایش حضور حقوقی‌ها در قراردادهای اختیار فروش نسبت به هفته‌های اخیر است.

در نمودار زیر، روند روزانه ارزش معاملات آپشن از ابتدای سال تاکنون و روند ارزش معاملات خرد بورس را مشاهده می‌کنید:

1

همانطور که در نمودار روند ارزش معاملات بازار آپشن‌ها‌ مشخص است، ارزش معاملات روزانه طی هفته گذشته نتوانست خود را به بالای میانگین بلندمدت برساند و این موضوع تحت تاثیر التهابات بازار سهام بوده است.

6

در نمودار نسبت ارزش معاملات آپشن به ارزش معاملات خرد، روند مثبت پس از ثبت سقف جدید در دی ماه پایدار نبود و شاهد آن به محدوده میانگین فصل پاییز هستیم. این نسبت در آخرین روز هفته توانست خود را بالای میانگین بلندمدت حفظ کند. لازم به ذکر است که میانگین این شاخص در فصل پاییز و ۹ماهه ۱۴۰۲ به ترتیب ۲.۲ و ۱.۷درصد را نشان می‌دهد.

3

وضعیت موقعیت‌های باز بازار

2

برترین‌های بازار مشتقه در هفته‌ای که گذشت

5

نمادهایی با بیشترین موقعیت باز

4

هفته پیش روی بازار آپشن‌ها

در طول هفته‌ای که گذشت، تنش‌های سیاسی و نظامی را پشت سر گذاشتیم؛ از ۶ کندل هفتگی (از ابتدای دی ماه)، ۴ کندل هفتگی با بازدهی منفی بوده و زمستان سرد برای فعالان بازار همچنان ادامه دارد. رگه‌هایی از ترس و تردید نسبت به اخبار سیاسی و ریسک‌های متعدد از جانب دولت هنوز بازار را رها نمی‌کنند و در نتیجه بازار همچنان گارد احتیاط را حفظ کرده است. موضوع اوراق ۳۰درصدی با نرخ شکست بالا (حدود ۱۲درصد) و فریز شدن یک‌ساله آن، جذابیت ویژه‌ای برای بازار و اقتصادی‌ها نخواهد داشت. به هر حال، نرخ سود از مهم‌ترین رکن‌های اساسی تأثیرگذار در بازار است و قطعاً شرایط بازار را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. در هفته پیش رو انتظار داریم با توجه به ابهامات مهم پیرامون مسائل نظامی و تبعات سیاسی و اقتصادی آتی آن در کنار نوسانات نرخ ارز، شاهد ایجاد تغییرات مهم در انتظارات معامله‌گران از وضعیت کلی بازار و نحوه عملکرد دارایی‌های پایه باشیم؛ در نتیجه انتظار نوسانات و تحرکات گسترده‌تر در بازار آپشن را داریم. بر اساس دو فاکتور ارزش معاملات و تعداد موقعیت‌های باز، دارایی‌های پایه خودرو، اهرم و خساپا مورد توجه معامله‌گران است.

77​​​​​​​

مطالب مشابه

بازار مشتقه در هفته آخر بهمن ماه

  • قرارداد های مشتقه
  • یک روز پیش
آزاد

کم‌رمقی بازار آتی با ثبات دلار

  • قرارداد های مشتقه
  • 5 روز پیش
آزاد

شمش طلای مرکز مبادله رقیب شمش طلای بورسی؟

  • قرارداد های مشتقه
  • 22 روز پیش
آزاد

زعفران جایگاه خود را در بازار آتی پس گرفت

  • قرارداد های مشتقه
  • یک ماه پیش
آزاد

مروری بر بازار آپشن در اولین هفته از بهمن ماه

  • قرارداد های مشتقه
  • یک ماه پیش
آزاد

دیدگاه کاربران