بازار مشتقه در هفته آخر بهمن ماه

طی بهمن ماه ۱۴۰۲، شاخص کل با بازدهی منفی ۶.۳درصدی به محدوده ۲.۰۷۰ میلیون واحدی رسید. در این ماه، مجموع ارزش معاملات بازار آپشن ۱.۷۰۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به ماه قبل 42درصد افت داشته است.

به گزارش آوای آگاه؛ طی بهمن ماه ۱۴۰۲، شاخص کل با بازدهی منفی ۶.۳درصدی به محدوده ۲.۰۷۰ میلیون واحدی رسید. در این ماه، مجموع ارزش معاملات بازار آپشن ۱.۷۰۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به ماه قبل 42درصد افت داشته است. میانگین ارزش معاملات روزانه بازار در بهمن ماه به 81 میلیارد تومان رسید که این عدد نسبت به میانگین ماه قبل حدود 49درصد کاهش را نشان می‌دهد. نسبت ارزش معاملات بازار آپشن به معاملات بازار، کم‌ترین مقدار را در 6ماهه اخیر (۱.۸۵درصد) ثبت کرده است.

در نمودار زیر، روند روزانه ارزش معاملات آپشن از ابتدای سال تاکنون و روند ارزش معاملات خرد بورس را مشاهده می‌کنید:

Picture110104.png

همانطور که در نمودار روند ارزش معاملات بازار آپشن‌ها‌ مشخص است، ارزش معاملات روزانه طی ماه گذشته در روند نزولی قوی از میانگین بلندمدت خود فاصله گرفته و در نتیجه در بهمن ماه شاهد روزهای کم‌رونق بازار آپشن بودیم که این موضوع تحت تاثیر التهابات بازار سهام قرار داشته است.

در نمودار نسبت ارزش معاملات آپشن به ارزش معاملات خرد، شاهد کاهش محسوس از ۲.۵درصد به حوالی 1.3درصد بودیم. لازم به ذکر است که میانگین این شاخص در ماه بهمن حدود ۱.۸درصد بوده و این مقدار نسبت به میانگین فصل پاییز و 9ماهه 1402 به ترتیب 0.4درصد کاهش و 0.1درصد افزایش را نشان می‌دهد.

Picture110102.png

Picture110103.png

وضعیت موقعیت‌های باز بازار

Picture110109.png

بازار مشتقه در هفته آخر بهمن ماه

طی هفته آخر بهمن ماه، ارزش معاملات بازار آپشن بازده ۵۴ تا ۷۳ میلیارد تومان را به ثبت رساند و میانگین ارزش معاملات روزانه بازار به 61 میلیارد تومان رسید که این عدد نسبت به میانگین هفته قبل حدود ۷درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین حقیقی‌ها با سهم ۷۵درصدی از کل ارزش معاملات اختیار خرید و ۸۷درصدی از کل ارزش معاملات اختیار فروش، همچنان موقعیت برتر خود را نسبت به حقوقی‌ها در بازار آپشن حفظ کردند.

برترین‌های بازار مشتقه در هفته‌ای که گذشت

Untitled.png

نمادهایی با بیشترین موقعیت باز

1.png

هفته پیش روی بازار آپشن‌ها

بهمن ماه را پشت سر گذاشتیم و تا اینجا از 9 کندل هفتگی (از ابتدای زمستان)، 7 کندل بازدهی منفی داشته و زمستان سرد برای فعالان بازار همچنان ادامه دارد. در طول این هفته، ارزش معاملات بازار سهام زیر محدوده ۴ همت در روز بود و به دنبال آن بازار اختیار معامله رکود کم‌سابقه‌ای از منظر پایین بودن ارزش معاملات با اعدادی حوالی ۵۰ الی ۶۰ میلیارد تومان در روز را برای هفته آخر بهمن ماه ثبت کرد. رکود بازارها به‌خصوص بازار سهام به بازار نوپای آپشن هم سرایت کرد و شاهد رکود آن هستیم و افرادی که در روزها و هفته‌های گذشته در سمت فروش قرار داشتند، برندگان شرایط فعلی بازار هستند.

اکثر سهم‌ها در محدوده کف قیمتی قرار دارند و انتظار افت قابل توجه برای آن‌ها وجود ندارد. در واقع می‌توان گفت که بازار در کف قیمتی قرار دارد و به مرور توجه به سود سال 1403 شرکت‌ها در حال افزایش است، اما همچنان محرکی قوی برای خرید نیست و با توجه به رکود ناشی از سیاست‌های پولی و مالی، تقاضای سرمایه‌گذاری همچنان پایین است. خبردرمانی بر بازار دیگر اثر ندارد و رگه‌هایی از ترس و تردید نسبت به ریسک‌های متعدد از جانب دولت، بازار را رها نمی‌کنند؛ در نتیجه بازار همچنان گارد احتیاط را حفظ کرده است. بر اساس دو فاکتور ارزش معاملات و تعداد موقعیت‌های باز، دارایی‌های پایه اهرم، خساپا و شستا مورد توجه معامله‌گران هستند.

مطالب مشابه

گزارش سالانه بازار مشتقه سهام

 • قرارداد های مشتقه
 • 6 روز پیش
آزاد

هم‌سویی دلار و طلای جهانی، بازار آتی را تکان داد

 • قرارداد های مشتقه
 • 9 روز پیش
آزاد

تداوم یکه‌تازی زعفران در بازار آتی

 • قرارداد های مشتقه
 • 16 روز پیش
آزاد

بررسی روند بازار آپشن در هفته چهارم اسفندماه

 • قرارداد های مشتقه
 • یک ماه پیش
آزاد

رشد 200درصدی ارزش معاملات آتی شمش طلا

 • قرارداد های مشتقه
 • یک ماه پیش
آزاد

واکنش کند معامله‌گران آتی به انتظارات تورمی

 • قرارداد های مشتقه
 • یک ماه پیش
آزاد

دیدگاه کاربران