شمش طلا کم‌ترین هزینه انبارداری را به خود اختصاص داد

در حال حاضر انواع گواهی سپرده‌های کالایی در بورس قابل معامله هستند. از این بین، گواهی سپرده‌های زعفران نگین، سکه طلا، شمش طلا و پسته از جمله دارایی‌های بازار مشتقه به شمار می‌روند که هزینه انبارداری آن برای معامله‌گران بازار مشتقه و به ویژه آربیتراژگران حائز اهمیت است.

به گزارش آوای آگاه؛ در حال حاضر انواع گواهی سپرده‌های کالایی در بورس قابل معامله هستند. از این بین، گواهی سپرده‌های زعفران نگین، سکه طلا، شمش طلا و پسته از جمله دارایی‌های بازار مشتقه به شمار می‌روند که هزینه انبارداری آن برای معامله‌گران بازار مشتقه و به ویژه آربیتراژگران حائز اهمیت است.

هزینه انبارداری روزانه برای هر واحد گواهی سپرده کالایی

Screenshot 2024-02-26 135327.png

با مقایسه درصد هزینه انبارداری به قیمت هر یک از گواهی سپرده‌های دارایی پایه قراردادهای مشتقه ملاحظه می‌شود که شمش طلا کم‌ترین میزان هزینه انبارداری و پسته بیشترین هزینه انبارداری را دارا هستند. از آنجایی که پسته و زعفران جزء کالاهای کشاورزی هستند و با گذشت زمان کیفیت آن‌ها افت می‌کند، بنابراین شرایط نگهداری آن‌ها دشوارتر از شمش و سکه طلا است که نگهداری آن‌ها نیاز به شرایط ویژه محیطی ندارد.

هزینه انبارداری شمش طلا

طبق دستورالعمل بورس کالا، هزینه انبارداری هر واحد گواهی سپرده شمش طلا (معادل 100 سوت یا 1/0 گرم) در هر روز برابر با 3 تومان است. به این هزینه انبارداری مالیات بر ارزش افزوده 9درصدی نیز اضافه می‌شود. در نتیجه هزینه انبارداری یک گواهی سپرده شمش طلا برای یک سال(3.27 *365) برابر با  1193.55 تومان می‌شود. در واقع هزینه انبارداری یک کیلوگرم شمش طلا برای یک سال حدود 12 میلیون تومان است.

ناگفته نماند طبق دستورالعمل بورس کالا، هزینه انبارداری شمش طلا در ابتدای هر سال شمسی 0.4درصد قیمت پایانی گواهی سپرده شمش طلا خواهد بود. در واقع هزینه انبارداری طی یک سال فارغ از قیمت گواهی سپرده‌های کالایی مقدار مشخصی است. با این حال انبارداران می‌توانند هزینه‌ای کمتر از مقدار مذکور را به‌عنوان هزینه انبارداری خود اعلام نمایند.

لازم به ذکر است هزینه انبارداری به‌صورت اتوماتیک و آنلاین در زمان فروش گواهی سپرده از حساب معامله‌گر برداشت می‌شود. طبق اطلاعیه بورس کالا و هنگام فروش گواهی سپرده شمش طلا، کلیه هزینه‌های انبارداری از روز خرید گواهی سپرده تا لحظه فروش برای تمامی گواهی سپرده‌ها از حساب برداشت می‌شود. به‌طور مثال اگر معامله‌گری در روز 9 فروردین ماه 100 واحد گواهی سپرده شمش طلا و در روز 10 تیرماه 150 واحد شمش طلا خریداری نماید، سپس 50 واحد از شمش‌ها را در روز 20 تیر به فروش برساند، هزینه انباداری 250 واحد گواهی سپرده شمش طلا ( نه فقط 50 واحدی که به فروش رفته است) در روز 20 تیرماه کسر می‌شود.

چنانچه دارندگان گواهی سپرده شمش طلا اقدام به فروش شمش‌های خود از طریق آتی شمش طلا نمایند، می‌بایست هزینه انبارداری را تا یک ساعت قبل از اتمام جلسه معاملاتی روز بعد از سررسید در دفتر دارایی خود شارژ نمایند.

مطالب مشابه

گزارش سالانه بازار مشتقه سهام

 • قرارداد های مشتقه
 • 6 روز پیش
آزاد

هم‌سویی دلار و طلای جهانی، بازار آتی را تکان داد

 • قرارداد های مشتقه
 • 9 روز پیش
آزاد

تداوم یکه‌تازی زعفران در بازار آتی

 • قرارداد های مشتقه
 • 16 روز پیش
آزاد

بررسی روند بازار آپشن در هفته چهارم اسفندماه

 • قرارداد های مشتقه
 • یک ماه پیش
آزاد

رشد 200درصدی ارزش معاملات آتی شمش طلا

 • قرارداد های مشتقه
 • یک ماه پیش
آزاد

واکنش کند معامله‌گران آتی به انتظارات تورمی

 • قرارداد های مشتقه
 • یک ماه پیش
آزاد

دیدگاه کاربران