گزارش تجمیعی عملکرد پرتفوی صندوق‌های سهامی طی فروردین ماه

در این گزارش با بررسی صورت وضعیت پرتفوی فروردین ماه ۹۷ از مجموع ۱۰۰ صندوق سهامی بازار و با توجه به اینکه صورت وضعیت پرتفوی صندوق‌ها به صورت ماهانه منتشر می‌شود، سعی کردیم تا با تجمیع معاملات تمامی صندوق‌های سهامی بازار (هم صندوق‌های ETF، هم صدور و ابطالی) برآیند دیدگاه آنها را نسبت به صنایع و سهم‌های مختلف زیر نظر بگیریم.

به گزارش آوای آگاه؛ در ابتدا لازم به به ذکر است که معاملات سه صندوق سهامی مشترک بورسیران و مشترک نو اندیشان و مشترک تدبیرگران فردا به علت عدم انتشار گزارشات مالی آنها طی ماه اخیر در دسترس نبوده است.

بررسی خرید و فروش صندوق‌های سهامی از ابتدای تا انتهای فروردین ماه نشان می‌دهد که صندوق‌های سهامی عمدتا در نقش خریدار حاضر شده و مجموعا ۳۲۲۶ میلیارد تومان خرید بیشتری به نسبت فروش داشته‌اند که می‌تواند نکته مهمی برای بازار سرمایه باشد و نشان از خوشبین بودن خرد جمعی مدیران سرمایه‌گذاری نسبت به آینده بازار است.

1

صندوق‌های سهامی کدام صنایع را بیشتر خریده‌اند؟

در فروردین ماه، توجه صندوق‌های سهامی بیشتر معطوف به صنایع محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و سرمایه‌گذاری‌ها بوده است. اضافه شدن صنعت سیمان به لیست صنایع برتر ماهانه و رشد مقداری و نرخ معاملات سیمانی‌ها در بورس کالا طی چند ماه اخیر، احتمالا سبب مورد توجه قرار گرفتن و بهبود دیدگاه مدیران سرمایه‌گذاری نسبت به این صنعت است. همچنین صنعت بانک و خودرو نیز هر کدام ۶درصد از خرید صندوق‌ها را تشکیل داده و نسبت به اسفندماه پرتقاضاتر بوده‌اند.

2

همچنین در این ماه، بیشترین خرید صندوق‌ها در ۶ نماد زیر صورت گرفته است. نکته جدیدی که وجود دارد، توجه به سهم خاور است؛ به نحوی که ۲.۷درصد خریدها و ۵.۵درصد فروش صندوق‌ها روی این نماد صورت گرفته و نشان دهنده افزایش تحرکات در این نماد است.

3

صندوق‌های سهامی کدام صنایع را بیشتر فروخته‌اند؟

 بیشترین فروش صندوق‌ها در دوره اخیر متعلق به صنایع محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و سرمایه‌گذاری‌ها است. یکی از عللی که این سه صنعت طی ماه در سمت خرید و فروش بیشترین درصدها را داشته‌اند، به بزرگ بودن سایز صنعت نیز و همچنین ارزش معاملات بالایی که همواره این صنایع مذکور داشته است، باز می‌گردد.

4

همچنین در فروردین ماه، بیشترین فروش صندوق‌ها در 6 نماد زیر صورت گرفته است:

5

نتیجه‌گیری

خرید و فروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سهام با توجه به حجم بالای سرمایه و دیدگاه تحلیلی اغلب آنها، همواره مورد توجه بوده است. طبیعتا انتظار می‌رود اجماع صندوق‌ها بر یک سهم یا صنعت خاص نشان از جهت‌گیری بازار در ابعاد کلان و ارزندگی آن سهام و صنایع باشد. البته نمی‌توان این مورد را یک قاعده کلی تلقی کرد زیرا استراتژی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف با هم متفاوت است. هدف این گزارش، بررسی جهت‌گیری کلی صندوق‌های سهامی به عنوان نهادهایی تاثیرگذار بر روند بازار است و از این اطلاعات نمی‌توان به عنوان سیگنال‌های خرید و فروش استفاده کرد. زیرا افق زمانی و دیدگاه تحلیلی مدیران سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در عین متفاوت بودن، عاری از اشتباه نیست. ​​​​​​​

مطالب مشابه

اصلاح صندوق‌های سهامی همراه با کاهش ارزش معاملات خرد

  • 3 روز پیش
آزاد

هفته صعودی صندوق‌های طلا و حرکات متعادل صندوق‌های سهامی

  • 10 روز پیش
آزاد

صندوق اهرمی شتاب

  • 13 روز پیش
آزاد

هفته مثبت صندوق‌ها با لیدری «دارا یکم»

  • 17 روز پیش
آزاد

اصلاح شاخص و صندوق‌های سهامی در هفته اخیر

  • 24 روز پیش
آزاد

دیدگاه کاربران