تداوم رشد صندوق‌های سهامی با لیدری دارا یکم

در هفته دوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، بازار سرمایه روندی صعودی و پرمعامله را سپری کرد. شاخص کل بورس از ۲۳۹۴۰۱۲ به ۲۵۱۴۶۷۳ واحد رسید و افزایش ۵درصدی را تجربه کرد.

به گزارش آوای آگاه؛ میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی قابل معامله در بورس در هفته دوم اردیبهشت ماه، ۶.۵درصد بوده که تاییدکننده روند مثبت آنها در هفته اخیر است. در جدول زیر، بازدهی هفتگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF را بررسی می‌کنیم:

توجه: بازدهی صندوق‌های قابل معامله براساس قیمت معامله شده حساب شده و ملاک بازدهی آنها NAV نبوده است.

11​​​​​​​

معرفی پر بازده‌ترین و کم بازده‌ترین صندوق‌های هفته

با مشاهده جدول بالا متوجه می‌شویم در بین صندوق‌های سهامی، سه صندوق دارا یکم، توان و آوا بیشترین بازدهی را به خود اختصاص داده‌اند و همچنین کمترین بازدهی متعلق به صندوق‌های بذر، آرام و پتروآگاه بوده است. در جدول زیر به بررسی تفکیک صنایع موجود در پرتفوی این صندوق‌ها می‌پردازیم:

22

در هفته اخیر، صندوق دارایکم صدرنشین بازدهی بین صندوق‌های بازار بود و دلیل اصلی آن مورد توجه گرفتن مجدد صنعت بانکی از اواسط هفته است. به نظر می‌رسد پس از ابتدای هفته که سهام دلاری و صادرات محورها رشد مناسبی داشتند، در انتهای هفته یک جابجایی تقاضا روی صنایع ایجاد شد و مجددا صنایع بانکی و خودرویی مورد استقبال و ورود نقدینگی قرار گرفتند. در چنین شرایطی، صندوق دارایکم با توجه به فاصله نسبت به ناو صندوق و عدم ریسک بسته شدن نماد، می‌تواند گزینه مناسبی باشد و رشد هفته گذشته را ادامه دهد.

33

میانگین حباب قیمتی

موضوع دیگری که در زمینه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل بررسی است، میانگین حباب قیمتی آنها طی دوره‌های مختلف است. حباب قیمتی به معنی اختلاف قیمت پایانی از ارزش خالص دارایی‌های صندوق (NAV) بوده که در جدول زیر برای دوره 30 روز کاری محاسبه شده و نشان دهنده تفاوت عملکرد بازارگردانی صندوق‌ها است. در جدول زیر، میانگین حباب قیمتی 30 روز کاری گذشته برای صندوق‌های سهامی نامبرده محاسبه شده است.

4

مطالب مشابه

اصلاح صندوق‌های سهامی همراه با کاهش ارزش معاملات خرد

  • 4 روز پیش
آزاد

هفته صعودی صندوق‌های طلا و حرکات متعادل صندوق‌های سهامی

  • 10 روز پیش
آزاد

صندوق اهرمی شتاب

  • 13 روز پیش
آزاد

هفته مثبت صندوق‌ها با لیدری «دارا یکم»

  • 17 روز پیش
آزاد

اصلاح شاخص و صندوق‌های سهامی در هفته اخیر

  • 24 روز پیش
آزاد

دیدگاه کاربران