گزارش تورم اسفندماه منتشر شد

گزارش تورم اسفندماه با تغییر سال پایه از ۱۳۹۵ به ۱۴۰۰، توسط مرکز آمار منتشر شد. این نرخ به صورت میانگین سالانه بوده و تورم نقطه به نقطه توسط مرکز آمار اعلام نشده است.

به گزارش آوای آگاه؛ نرخ تورم سالانه اسفندماه ۴۵.۸درصد اعلام شده است. این نرخ برای خانوارهای شهری 45درصد و برای خانوارهای روستایی 50.6درصد گزارش شده است.

نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور با کاهش ۱.۲درصدی نسبت به بهمن ماه به 4.7درصد رسیده است.

بیشترین میزان تورم اسفندماه را با ۱۸.۳درصد گروه گوشت قرمز، سفید و فراورده‌های آن به خود اختصاص داد و پس از آن گروه میوه و خشکبار، رتبه دوم از لحاظ افزایش قیمت‌ها در اسفندماه را داشته است.

در روزهای اخیر، مباحثه‌های بسیاری پیرامون دو سناریوی علل رشد تورم میان اقتصاددان رخ داده است. برخی معتقد هستند که افزایش تورم معلول رشد نرخ ارز بوده و پیشنهاد این گروه عمدتا راهکار سرکوب ارزی ا‎‌ست. برخی دیگر، رشد نقدینگی را مسبب افزایش تورم می‌دانند که خود معلول کسری بودجه ۳۰۰هزار میلیارد تومانی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ است و راهکار برون رفت از این شرایط را سیاست‌های انقباضی و مدیریت صحیح نرخ بهره مطرح می‌کنند.

شرایط نامطلوب سیاست خارجی، تحریم‌های اتحادیه اروپا و شدت گرفتن نااطمینانی‌های اقتصادی موجب افزایش انتظارات تورمی و رشد تقاضای مبادلاتی پول می‌شود. همراهی این پدیده با رشد نقدینگی منجر به سوق دادن نقدینگی به سمت فعالیت‌های غیرتولیدی و افزایش تقاضای سفته‌بازی می‌شود. همچنین ناتوانی دولت در کنترل نرخ ارز نیز از علل دیگر کاهش شدید ارزش پول ملی و افزایش نرخ دلار آزاد است. در نتیجه انتظار می‌رود در ماه‌های آتی نیز با توجه به تاثیر موخر افزایش نرخ دلار، تورم بالایی را شاهد باشیم.

تورم​​​​​​​

مطالب مشابه

بررسی گزارش مرکز آمار از تراز تجاری

  • 23 روز پیش
آزاد

انتشار گزارش تورم فروردین ماه با تغییر سال پایه از ۱۳۹۵ به 1400

  • 1 ماه پیش
آزاد

گزارش بازار بدهی و پیش‌بینی نرخ بهره (منتهی به فروردین‌ ماه)

  • 1 ماه پیش
آزاد

نقدینگی ۶۴۰۰ همتی در پایان فروردین ماه/ بررسی نرخ دلار اقتصادی در پایان سال

  • 1 ماه پیش
VIP

دیدگاه کاربران