بررسی گزارش مرکز آمار از تراز تجاری

طبق گزارش مرکز آمار، ارزش کل واردات سال ۱۴۰۱، ۵۹.۶ میلیون دلار و صادرات آن ۵۳.۱ میلیون دلار بوده است. همچنین حجم واردات در این سال برابر با ۳۷۱۷۹هزار تن و حجم صادرات نیز برابر با ۱۲۲۰۵۵هزار تن اعلام شده است.

به گزارش آوای آگاه؛ در سال گذشته هم با کسری تراز تجاری روبه‌رو بودیم. عدد کسری تراز تجاری تجمعی سال ۱۴۰۱، ۶۴۹۰ میلیون دلار گزارش شده است.

طی دو دهه اخیر، تنها در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۷ با تراز تجاری مثبت روبه‌رو بوده‌ایم. بیشترین کسری تجاری را در سال ۱۳۸۷ تجربه کردیم و کمترین آن را در سال ۱۳۹۸.

تراز تجاری

۵ مبدا اول وارداتی کشور، امارت، چین، ترکیه، هند و آلمان بوده‌اند که ۸۵درصد از ارزش کل واردات کشور را شامل می‌شوند. چین، عراق، ترکیه، امارات و هند نیز، ۵ مقصد اول صادراتی کشور هستند. این ۵ کشور، ۷۶درصد از کل ارزش صادرات ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

واردات

ارزش صادرات

واردات

امارات و چین به عنوان بزرگ‌ترین مبدا واردات ایران، به ترتیب 31درصد و 27درصد از سهم واردات و چین و عراق نیز به عنوان بزرگ‌ترین مقاصد صادراتی به ترتیب 28درصد و 19درصد از سهم صادرات کشور را در بر می‌گیرند.

صادرات

واردات

ذرت دامی، تلفن هوشمند، گندم، دانه سویا، و برنج سفید از مهم‌ترین محصولات وارداتی و گاز طبیعی مایع شده، پروپان مایع، بوتان مایع، متانول و قیر نفت از مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران هستند.

محصولات

مطالب مشابه

انتشار گزارش تورم فروردین ماه با تغییر سال پایه از ۱۳۹۵ به 1400

  • 1 ماه پیش
آزاد

گزارش تورم اسفندماه منتشر شد

  • 1 ماه پیش
آزاد

گزارش بازار بدهی و پیش‌بینی نرخ بهره (منتهی به فروردین‌ ماه)

  • 1 ماه پیش
آزاد

نقدینگی ۶۴۰۰ همتی در پایان فروردین ماه/ بررسی نرخ دلار اقتصادی در پایان سال

  • 1 ماه پیش
VIP

دیدگاه کاربران