هفته مثبت صندوق‌ها با لیدری «دارا یکم»

در هفته پایانی اردیبهشت ماه 1402، بازار سرمایه روندی رو به رشد را سپری کرد. شاخص کل بورس از 2268274 به 2321336 واحد رسید و افزایش 2.3درصدی را تجربه کرد.

به گزارش آوای آگاه؛ میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی قابل معامله در بورس در هفته پایانی اردیبهشت ماه ۲.۷درصد بود که تاییدکننده روند مثبت آنها در هفته اخیر است. در جدول زیر بازدهی هفتگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF را بررسی می‌کنیم:

توجه: بازدهی صندوق‌های قابل معامله براساس قیمت معامله شده حساب شده و ملاک بازدهی آنها NAV نبوده است.

1

معرفی پر بازده‌ترین و کم بازده‌ترین صندوق‌های هفته

با مشاهده جدول بالا متوجه می‌شویم در بین صندوق‌های سهامی، سه صندوق دارا یکم، ثمین و افق ملت بیشترین بازدهی را به خود اختصاص داده‌اند و همچنین بیشترین اصلاح متعلق به صندوق‌های رماس، مدیر و زرین بوده است. در جدول زیر به بررسی تفکیک صنایع موجود در پرتفوی این صندوق‌ها می‌پردازیم:

2

در هفته اخیر، صندوق دارا یکم بیشترین بازدهی را خلق کرده و در روزهایی که بازارهای موازی منفی بودند، بازدهی ۹.۸درصدی را به دست آورده است. علت اصلی این رشد، مورد توجه قرار گرفتن سهام شرکت‌های بانکی طی هفته اخیر بوده است که معاملات پرحجم و پرتقاضایی را تجربه کردند. همچنین انتشار گزارش عملکرد سالانه شرکت‌های بانکی در هفته جاری می‌تواند تاثیر بسیار مهمی روی معاملات دارا یکم در هفته‌های پیش رو داشته باشد و جهت کلی حرکت صندوق را مشخص کند.

3

میانگین حباب قیمتی

موضوع دیگری که در زمینه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل بررسی است، میانگین حباب قیمتی آنها طی دوره‌های مختلف است. حباب قیمتی به معنی اختلاف قیمت پایانی از ارزش خالص دارایی‌های صندوق (NAV) بوده که در جدول زیر برای دوره ۳۰ روز کاری محاسبه شده و نشان‌دهنده تفاوت عملکرد بازارگردانی صندوق‌ها است. در جدول زیر، میانگین حباب قیمتی ۳۰ روز کاری گذشته برای صندوق‌های سهامی نامبرده محاسبه شده است.

4​​​​​​​

مطالب مشابه

اصلاح صندوق‌های سهامی همراه با کاهش ارزش معاملات خرد

  • 3 روز پیش
آزاد

هفته صعودی صندوق‌های طلا و حرکات متعادل صندوق‌های سهامی

  • 10 روز پیش
آزاد

صندوق اهرمی شتاب

  • 13 روز پیش
آزاد

اصلاح شاخص و صندوق‌های سهامی در هفته اخیر

  • 24 روز پیش
آزاد

دیدگاه کاربران