مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه

هفته سبز صندوق‌های سهامی و زعفران

در هفته دوم تیرماه ۱۴۰۲، بازار سرمایه روندی صعودی را سپری کرد. شاخص کل بورس از ۲۱۵۲۹۳۲ به ۲۲۰۲۶۵۶ واحد رسید و افزایش ۲.۳درصدی را تجربه کرد.

به گزارش آوای آگاه؛ میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی قابل معامله در بورس در هفته دوم تیرماه، ۲.۹ درصد بود که تاییدکننده روند صعودی آنها در هفته اخیر است. در جدول زیر، بازدهی هفتگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF را بررسی می‌کنیم:

1

توجه: بازدهی صندوق‌های قابل معامله براساس قیمت معامله شده حساب شده و ملاک بازدهی آنها NAV نبوده است.

معرفی پر بازده‌ترین و کم بازده‌ترین صندوق‌های هفته

با مشاهده جدول بالا متوجه می‌شویم در بین صندوق‌های سهامی سه صندوق اهرم، فراز و سرو بیشترین بازدهی را به خود اختصاص داده‌اند و همچنین بیشترین اصلاح متعلق به صندوق‌های پالایش، دارا یکم و رماس بوده است. در جدول زیر به بررسی تفکیک صنایع موجود در پرتفوی این صندوق‌ها می‌پردازیم:

2

در بین صندوق‌های سهامی، نماد اهرم این هفته بیشترین بازدهی را داشته و علت بازدهی بیشتر آن نسبت به صندوق توان حباب بیشتر آن و نحوه معاملات بوده است. صندوق رماس نیز مجددا در هفته مثبت بازار بازدهی ۵-درصد داشته که سابقا نیز شاهد آن بوده‌ایم. عمده دلیل آن عدم بازارگردانی مناسب، حجم و تعداد معاملات بسیار پایین و نوسانات درصدی بالا طی روز بوده که روند قیمتی صندوق را متزلزل کرده است.

3

میانگین حباب قیمتی

موضوع دیگری که در زمینه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل بررسی بوده، میانگین حباب قیمتی آنها طی دوره‌های مختلف است. حباب قیمتی به معنی اختلاف قیمت پایانی از ارزش خالص دارایی‌های صندوق (NAV) است که در جدول زیر برای دوره ۳۰ روز کاری محاسبه شده و نشان‌دهنده تفاوت عملکرد بازارگردانی صندوق‌ها است. در جدول زیر، میانگین حباب قیمتی ۳۰ روز کاری گذشته برای صندوق‌های سهامی نامبرده محاسبه شده است.

4

 

مطالب مشابه

کم رمقی صندوق‌های سهامی در آخرین هفته از آبان ماه

  • 5 روز پیش
آزاد

روند کم رمق صندوق‌های سهامی در هفته چهارم آبان ماه

  • 13 روز پیش
آزاد

بررسی بازدهی صندوق‌ها در سومین هفته از آبان ماه

  • 20 روز پیش
آزاد

کدام صندوق‌ها بیشترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داده‌اند؟

  • 1 ماه پیش
آزاد

هفته کم رمق صندوق‌های سهامی

  • 1 ماه پیش
آزاد

دیدگاه کاربران