مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه

هفته سراسر قرمز بازار سرمایه و صندوق‌های سهامی

در هفته سوم تیرماه ۱۴۰۲، بازار سرمایه روندی کاملا نزولی را سپری کرد. شاخص کل بورس از ۲۲۰۳۴۷۷ به ۲۰۷۱۴۰۴ واحد رسید و کاهش شارپ ۶درصدی را تجربه کرد.

به گزارش آوای آگاه؛ میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی قابل معامله در بورس در هفته سوم تیرماه ۵.۴- درصد بوده که تاییدکننده روند اصلاحی آنها در هفته اخیر است. در جدول زیر، بازدهی هفتگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF را بررسی می‌کنیم:

111

توجه: بازدهی صندوق های قابل معامله براساس قیمت معامله شده حساب شده و ملاک بازدهی آنها NAV نبوده است.

معرفی پر بازده‌ترین و کم بازده‌ترین صندوق‌های هفته

با مشاهده جدول بالا متوجه می‌شویم در بین صندوق‌های سهامی، سه صندوق زرین، صنم و تمشک کمترین اصلاح را به خود اختصاص داده‌اند و همچنین بیشترین اصلاح متعلق به صندوق‌های پالایش، اهرم و توان بوده است. در جدول زیر به بررسی تفکیک صنایع موجود در پرتفوی این صندوق‌ها می‌پردازیم:

12

نکته: پرتفوی تمشک و صنم به دلیل ماهیت فراصندوق آنها، قابلیت تفکیک صنایع را ندارند.

در بین صندوق‌های سهامی، نماد اهرم و توان این هفته بیشترین اصلاح قیمتی را داشته‌اند و عملا مکانیزم اهرمی بودن آنها برعکس هفته دوم تیرماه عمل کرده و سبب افت بیشتر قیمتی شده است. هفته گذشته از معدود هفته‌هایی بود که تمامی صندوق‌های سهامی بازدهی منفی داشتند و نشان از رکودی بودن شرایط فعلی بازار سرمایه است.

13

میانگین حباب قیمتی

موضوع دیگری که در زمینه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل بررسی بوده، میانگین حباب قیمتی آنها طی دوره‌های مختلف است. حباب قیمتی به معنی اختلاف قیمت پایانی از ارزش خالص دارایی‌های صندوق (NAV) است که در جدول زیر برای دوره ۳۰ روز کاری محاسبه شده و نشان‌دهنده تفاوت عملکرد بازارگردانی صندوق‌ها است. در جدول زیر، میانگین حباب قیمتی ۳۰ روز کاری گذشته برای صندوق‌های سهامی نامبرده محاسبه شده است.

حباب

مطالب مشابه

کم رمقی صندوق‌های سهامی در آخرین هفته از آبان ماه

  • 6 روز پیش
آزاد

روند کم رمق صندوق‌های سهامی در هفته چهارم آبان ماه

  • 13 روز پیش
آزاد

بررسی بازدهی صندوق‌ها در سومین هفته از آبان ماه

  • 20 روز پیش
آزاد

کدام صندوق‌ها بیشترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داده‌اند؟

  • 1 ماه پیش
آزاد

هفته کم رمق صندوق‌های سهامی

  • 1 ماه پیش
آزاد

دیدگاه کاربران