مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه

هفته کم رمق صندوق‌های سهامی

در هفته آخر شهریورماه 1402، بازار سرمایه روندی خنثی و کم رمق را سپری کرد. شاخص کل بورس از 2127357 به 2121213 واحد رسید و کاهش 0.3درصدی را تجربه کرد. میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی قابل معامله در بورس نیز در این هفته 0.8-درصد بوده که تاییدکننده روند منفی و کم رمق آن‌ها در هفته اخیر است.

به گزارش آوای آگاه؛ در هفته آخر شهریورماه ۱۴۰۲، بازار سرمایه روندی خنثی و کم رمق را سپری کرد. شاخص کل بورس از ۲۱۲۷۳۵۷ به ۲۱۲۱۲۱۳ واحد رسید و کاهش ۰.۳درصدی را تجربه کرد. میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی قابل معامله در بورس نیز در این هفته ۰.۸-درصد بوده که تاییدکننده روند منفی و کم رمق آن‌ها در هفته اخیر است. در جدول زیر، بازدهی هفتگی صندوق‌های سرمایه گذاری ETF را بررسی می‌کنیم:

1

توجه: بازدهی صندوق‌های قابل معامله براساس قیمت معامله شده حساب شده و ملاک بازدهی آنها NAV نبوده است.

معرفی پربازده‌ترین و کم بازده‌ترین صندوق‌های هفته

2

با مشاهده جدول بالا متوجه می‌شویم در بین صندوق‌های سهامی، سه صندوق زرین، سرو و افق ملت بیشترین بازدهی را به خود اختصاص داده‌اند و همچنین کمترین بازدهی متعلق به صندوق‌های دارا یکم، رماس و الماس بوده است. در جدول زیر به بررسی تفکیک صنایع موجود در پرتفوی این صندوق‌ها می‌پردازیم:

3

در جدول بازدهی دوره‌ای را مشاهده می‌کنیم. بازدهی ماهانه صندوق‌های سهامی منتهی به شهریور مثبت بوده و برآیند مناسبی داشته‌اند که در کنار موضوع نقدشوندگی روزانه و عدم بسته شدن نماد آن‌ها، از مزیت‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است.

میانگین حباب قیمتی

موضوع دیگری که در زمینه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل بررسی است، میانگین حباب قیمتی آن‌ها طی دوره‌های مختلف است. حباب قیمتی به معنی اختلاف قیمت پایانی از ارزش خالص دارایی‌های صندوق (NAV) بوده که در جدول زیر برای دوره ٣٠ روز کاری محاسبه شده و نشان‌دهنده تفاوت عملکرد بازارگردانی صندوق‌ها است. در جدول زیر، میانگین حباب قیمتی ٣٠ روز کاری گذشته برای صندوق‌های سهامی نامبرده محاسبه شده است.

4

مطالب مشابه

کم رمقی صندوق‌های سهامی در آخرین هفته از آبان ماه

  • 6 روز پیش
آزاد

روند کم رمق صندوق‌های سهامی در هفته چهارم آبان ماه

  • 13 روز پیش
آزاد

بررسی بازدهی صندوق‌ها در سومین هفته از آبان ماه

  • 20 روز پیش
آزاد

کدام صندوق‌ها بیشترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داده‌اند؟

  • 1 ماه پیش
آزاد

هفته کم رمق صندوق‌های سهامی

  • 1 ماه پیش
آزاد

دیدگاه کاربران