مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه

بررسی گزارش مسکن بانک مرکزی/ رکود عمیق در بازار مسکن

گزارش مسکن بانک مرکزی سرانجام پس از ۹ ماه وقفه در آبان ماه منتشر شد. براساس این گزارش، قیمت متوسط یک متر مربع مسکن در شهر تهران به ۷۶ میلیون تومان رسیده که نسبت به شهریورماه رشد 1درصدی داشته است.

به گزارش آوای آگاه؛ گزارش مسکن بانک مرکزی سرانجام پس از ۹ ماه وقفه در آبان ماه منتشر شد. براساس این گزارش، قیمت متوسط یک متر مربع مسکن در شهر تهران به ۷۶ میلیون تومان رسیده که نسبت به شهریورماه رشد 1درصدی داشته است. این رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته شدیدتر بوده و نشان از رشد نقطه به نقطه ۷۴درصدی دارد. بیشترین قیمت متوسط یک متر مربع واحد مسکونی در تهران معادل ۱۴۹ میلیون تومان بوده که مربوط به منطقه ۱ و کمترین آن با 32/2 میلیون تومان مربوط به منطقه ۱۸ است.

تعداد معاملات واحد مسکونی تهران در مهرماه با رشد ۲۰درصدی نسبت به شهریورماه به ۳۱۳۳ واحد رسیده است. البته لازم به ذکر است که آمار معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت شدید ۴۲درصدی داشته که حاکی از رکود عمیقی در بازار مسکن است. همچنین در این ماه، واحدهای تا عمر ۵ سال ساخت 27درصد حجم معاملات را داشتند که بیشترین بخش را به خود اختصاص داده‌اند. در جایگاه بعدی، واحدهای با عمر بیش از ۲۰ سال و سپس واحدهای ۱۰-۱۵ سال ساخت قرار دارد.

در بین مناطق تهران، منطقه ۵ با سهم 13درصدی بیشترین بخش معاملات را تشکیل داده است و مناطق ۱۰، ۴ و ۲ با سهم‌های ۹.۴درصد، ۸.۶درصد و ۸.۱درصد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

3

بررسی شاخص کرایه مسکن در تهران رشد متوسط ۵۴.۷درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. همچنین نسبت به شهریورماه، شاخص کرایه مسکن شاهد رشد ۴.۲درصدی بوده است.

قیمت دلاری مسکن در مهرماه به ۱۵۰۴ دلار رسیده که با توجه به رشد قیمت دلار در این ماه، افت ۱درصدی را نسبت به ماه گذشته ثبت کرده است. قیمت دلاری مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد ۱۲.۴درصدی بوده است. میانگین قیمت دلاری مسکن از سال ۱۳۹۶ حدود ۱۱۳۵ دلار است. قیمت مسکن بالای ۱۵۰۰ دلار نشان‌دهنده قیمت بالای مسکن در ایران حتی نسبت به سایر کشورهای منطقه است.

نکته موجود در این گزارش، تداوم روند رکودی در بازار مسکن است. ثبات نرخ دلار باعث شده است تا خریداران تمایلی برای خرید نداشته باشند و فعلا نظاره‌گر بمانند. از طرفی رکود اخیر مسکن نشان داد که حتی با افت قیمت دلار، قیمت مسکن ریزشی نخواهد بود و صرفا معاملات بسیار محدودتر خواهد شد. بنابراین انتظار نداریم قیمت مسکن ریزش خاصی را تجربه کند و بیشتر منتظر حرک نرخ ارز خواهد بود.

4

2

1

مطالب مشابه

افت قیمت مسکن ادامه‌دار خواهد بود؟

  • 11 روز پیش
آزاد

شامخ کل اقتصاد بدون تغییر ماند

  • 1 ماه پیش
آزاد

رشد نقدینگی در خردادماه

  • 1 ماه پیش
آزاد

تشدید کسری تراز تجاری

  • 1 ماه پیش
آزاد

دیدگاه کاربران