وقایع‌نگاری بورس طی هفته چهارم اسفندماه/ خریداران کم تحرکی روزهای ابتدایی هفته را جبران کردند

در هفته چهارم اسفندماه با توجه به آخرین فرصت‌های باقیمانده برای فروش در سال جاری و کسب نقدینگی، حقیقی‌ها در ابتدای هفته حضور گسترده‌ای در بخش فروش داشتند، اما در روزهای پایانی و بخصوص طی روز چهارشنبه شاهد تحرکات قوی آنها در بخش خرید بودیم.

به گزارش آوای آگاه؛ طی هفته چهارم اسفندماه، میانگین ارزش معاملات خرد روزانه با افت 4درصدی نسبت به هفته قبل به حدود 6,5 همت رسید و برای دومین هفته متوالی کاهشی شد؛ البته شدت این افت نسبت به هفته قبل کاهش چشمگیری داشت. شاخص کل در هفته جاری با رفت و برگشت از کانال 1,8 میلیون واحد، حدود 2 دهم درصد صعود کرد و در ارتفاع یک میلیون و 820هزار واحد به کار خود پایان داد. شاخص هم‌وزن اما شرایط بهتری داشت و با ثبت 1,6درصد افزایش تا ارتفاع 554هزار واحد بالا رفت.

در این هفته تنها یک سوم صنایع بازدهی منفی کسب کردند که شدیدترین افت ارزش بازار در صنایع فعالیت‌های هنری، سرگرمی و خلاقانه، فعالیت مهندسی، تجزیه، تحلیل و آزمایش فنی و منسوجات به ثبت رسید.

از دو سوم صنایعی که با رشد ارزش بازار همراه شدند، صنعت استخراج سایر معادن با 18,5درصد در رتبه اول قرار گرفت. صنایع محصولات چوبی با 10,6درصد و محصولات کامپیوتری الکترونیکی و نوری با 7,6درصد بازدهی مثبت در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفتند.

 

بازدهی

 

طی هفته جاری، 64درصد از نمادها به سهامداران خود بازدهی مثبت دادند. در راس پربازده‌ترین نمادها، انرژی1، انرژی3، گلدیرا (که پس از 6 ماه بازگشایی شد)، تپسی و انرژی2 قرار گرفتند.

 

بازدهی نماد

 

از مجموع 246 نمادی که این هفته بازدهی منفی کسب کردند، بیشترین افت قیمت در نمادهای ثالوند، ثرود، غپونه، فنفت و حآفرین رخ داد. اما نکته بااهمیت این است که بازدهی منفی بیش از 96درصد از این سهم‌ها کمتر از 10درصد بود.

شنبه؛ افزایش نرخ بهره بین بانکی به 23،14درصد

فروشندگان در بازار امروز دست برتر را داشتند. نمادهای شاخص‌ساز عمدتا منفی بودند، اما شرایط نمادهای کوچک‌تر بهتر بود. گروه‌های فعالیت‌های کمکی مالی و بانکی در صدر توجه سرمایه‌گذاران حقیقی قرار گرفتند. در پایان، شاخص کل سرخ‌پوش شد و با از دست دادن 845 واحد در ارتفاع یک میلیون  816هزار واحد ایستاد؛ در حالی که در نیمه اول بازار بیش از 7هزار واحد صعود کرده بود. شاخص هم‌وزن اما بیش از 3هزار و 600 واحد صعود را ثبت کرد. ارزش معاملات خرد 8,5 همت و تراز پول خرد منفی 563 میلیارد تومان شد.

در روز جمعه خبر توافق ایران و عربستان نقل محافل شد.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از اجازه آمریکا به عراق برای آزادی ۵۰۰‌ میلیون‌ دلار پول‌ ایران خبر داد.

وزیران خارجه ایران و قطر درباره تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن رایزنی کردند.

وزارت خارجه طالبان از حصول توافق بین ایران و عربستان استقبال کرد و آن را گامی مهم در راستای تحکیم صلح و ثبات در منطقه خواند.

اتحادیه اروپا روز شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: از توافق اعلام‌شده در مورد از سرگیری روابط دیپلماتیک بین پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کنیم و منتظر اجرای آن هستیم.

نرخ بهره بین بانکی به 23،14درصد افزایش یافت.

بهای دلار همچنان به روند کاهشی خود ادامه داده و به میانه کانال 45هزار تومان رسید.

سکه رفاه و سکه مرکزی صف فروش شدند. از ٩ اسفندماه تاکنون شاهد روند کاهشی نرخ و تشکیل صف فروش در بیشتر روزهای معاملاتی آنها بودیم.

یکشنبه؛ سرمایه‌ها همچنان در حال خروج از بورس هستند

امروز نیز فروشندگان نسبت به خریداران برتری داشتند. به غیر از چند تک سهم، عمده نمادهای بازار منفی بودند. در انتها، شاخص کل با از دست دادن کانال 1,8 میلیونی بیش از 33هزار واحد افت کرد و به محدوده یک میلیون و 783هزار واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز حدود 10هزار واحد کاهش داشت و در ارتفاع 539هزار واحد قرار گرفت. ارزش معاملات خرد 6 همت و تراز پول خرد منفی 825 میلیارد تومان بود.

جواد اوجی، وزیر نفت گفت: امسال ۸۳ میلیون بشکه بیشتر از سال گذشته نفت فروختیم و همه پول آن را نیز گرفتیم.

پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد که عرضه خودرو در بورس کالا براساس ضوابط قانونی موجود قابل انجام است و با حمایت دولت و مجلس معاملات خودرو در بورس انجام می‌شود.

خاندوزی، وزیر اقتصاد گفت: گواهی سپرده کالایی مس نیز هرچه زودتر راه‌اندازی شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که گواهی سپرده طلا هم به سرمایه‌گذار، هم به تولیدکننده و هم به ذخایر طلای کشور کمک می‌کند. وی همچنین گفت: یکی از حلقه‌های مفقوده در حوزه سرمایه‌گذاری در طلا، ابزار معاملات برای شمش طلا بود که امروز مفتخریم این ابزار را در بورس کالا رونمایی کنیم.

ارزش معاملات بورس کالا از یک هزار همت در سال ۱۴۰۱ عبور کرد.

نرخ ارز مرکز مبادله ارزی به 36,900 تومان کاهش داشت، اما نرخ دلار در بازار آزاد به بالای 46هزار تومان رسید. در حالی که شب گذشته در محدوده 44هزار تومان قرار داشت.

دوشنبه؛ کاهش تدریجی ارزش معاملات خرد

در نیمه اول بازار، بازی به نفع خریداران بود، اما در نیمه دوم فروشندگان قدرت بیشتری گرفتند. جو عمومی بازار نسبت به روز قبل متعادل‌تر بود. شاخص کل که در یک ساعت اول صعودی بود، در ادامه نزولی شد و در انتها افت 1,871 واحدی را ثبت کرد و در ارتفاع یک میلیون و 781هزار واحد ایستاد. شاخص هم‌وزن نیز 546 واحد کاهش یافت. ارزش معاملات خرد حدود 5,2 همت و تراز پول خرد منفی 130 میلیارد تومان شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری امروز خود گفت: عمده شرکت‌های متقاضی ورود به بورس پذیرش شده‌اند. پالایشگاه ستاره خلیج فارس و شازند در آینده عرضه خواهند شد. روند بازار منطقی است. بورس به طور حتم عقب‌ماندگی خود را جبران خواهد کرد. عرضه خودرو در بورس کالا منتفی نشده است. خودروسازان را مجبور به عرضه در بورس کالا نمی‌کنیم. سیاست ما این است که خودروسازان زیان نکنند و صلاح سهامداران را رعایت کنند.

سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد: ایران و عربستان درحال فراهم‌ کردن دیدار و تماس وزرای خارجه هستند و امیدواریم این دیدار در آینده نزدیک شکل بگیرد. گفتگوها و مذاکرات درباره تبادل زندانیان با آمریکا از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.

وزیر صمت اعلام کرد مه طرح نظام شفاف فروشگاهی تا اواسط سال آینده اجرایی می‌شود.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: چین در تدارک است تا نشستی با حضور ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس برگزار کند.

وزیر خارجه عربستان اعلام کرد: به‌ زودی با امیرعبداللهیان دیدار می‌کنم.

نرخ دلار در مرکز مبادله ارزی به 36،700 تومان رسید. دلار در بازار آزاد در محدوده 44 تا 45هزار تومان داد و ستد شد.

سه‌شنبه؛ تراز پول خرد بازار مثبت شد

خریداران پرقدرت‌تر از روزهای قبل ظاهر شدند. در انتها، شاخص کل با رشد 1,360 واحدی به ارتفاع یک میلیون و 782هزار واحد رسید. ارزش معاملات خرد 6,2 همت و تراز پول خرد مثبت 98 میلیارد تومان شد.

بزرگ‌ترین عرضه اولیه بازار در نماد وکغدیر انجام شد.

اسپوتنیک رسانه روسی ادعا کرد که مذاکرات ایران و بحرین برای از سرگیری قریب الوقوع روابط جریان دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: موضوع هسته‌ای در ابعاد داخلی و خارجی سیاسی شده است. حل مسائل هسته‌ای باید از دو مسیر سیاسی و فنی توامان انجام شود.

نماینده دولت جو بایدن در امور بازداشتی‌های آمریکا از روز دوشنبه به قطر سفر کرده و تا چهارشنبه در این کشور حضور خواهد داشت. برخی از کارشناسان این سفر را بخشی از تلاش‌های دولت آمریکا برای تبادل زندانی با ایران عنوان کرده‌اند، اما یک مقام آمریکایی گفته به دلیل حساسیت موضوع نمی‌تواند جزئیاتی در این خصوص ارائه کند.

عربستان نسبت به ادامه گفت‌ وگوی سازنده با ایران ابراز امیدواری کرد.

دلار آزاد بار دیگر به بالای 47هزار تومان رسید. سکه‌های بورسی پس از تحمل چند روز فشار فروش سنگین مجددا صف خرید شدند.

چهارشنبه؛ حضور قوی حقیقی‌ها در نقش خریدار

امروز بازار مثبت‌تر از روزهای قبل بود. عمده نمادها با رشد قیمت همراه شدند و حقیقی‌ها دوباره خریدار شدند. در انتها، شاخص کل با 38هزار واحد رشد در سطح یک میلیون و 820هزار واحد به کار خود خاتمه داد. شاخص هم‌وزن هم با بیش از 13هزار واحد رشد به ارتفاع 554هزار واحد رسید. ارزش معاملات خرد 8,1 همت بود و حقیقی‌ها 780 میلیارد تومان نقدینگی به بازار تزریق کردند.

رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی تا قبل از پایان سال جاری به یکی از کشورهای عربی منطقه سفر می‌کند.

وزیر دارایی عربستان گفت: سرمایه‌گذاری عربستان در ایران بعد از توافق اخیر با سرعت گسترده انجام خواهد شد.

اخذ مالیات از خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد تومان توسط شورای نگهبان تائید شد. 

دلار در بازار آزاد در محدوده 46هزار تومان داد و ستد شد.

 

مطالب مشابه

تلاش بورس برای گذر/ در اولین روز معاملاتی 1402 چه گذشت؟

  • 7 ساعت پیش
آزاد

بررسی چشم‌انداز بورس و دلار در سال ۱۴۰۲

  • 12 ساعت پیش
آزاد

بررسی جریان نقدینگی بورس طی سال 1401/ کوچ 38 همت پول خرد از بازار سرمایه

  • 13 ساعت پیش
آزاد

معاملاتی خوب در «شتران»/ سکه رفاه با 6درصد رشد بازگشایی شد

  • 17 ساعت پیش
VIP

نگاه سبدگردانان به بازار/ 5 فروردین ماه

  • 18 ساعت پیش
VIP

دیدگاه کاربران