تقسیم سود ۱۳۵ تومانی در مجمع سالانه «شیران»

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت صنایع شیمیایی ایران با حضور حداکثری صاحبان سهام و نمایندگان قانونی آنها برگزار شد.

به گزارش آوای آگاه؛ مهم‌ترین نکات مطرح شده در مجمع عمومی عادی سالیانه شیران به شرح زیر است:

فروش شرکت از ۵هزار و ٢۵١ به ۷هزار و ۳۴۵ میلیارد تومان رسید.

۱۸۰۰ میلیارد تومان فروش صادراتی محصول LAB بوده و ۲۹۰۰ میلیارد تومان نیز فروش داخلی آن است. 

چالش جدی سال گذشته شرکت این بود که قیمت نفت سفید از دی ماه سال قبل تا تیرماه رشد بالایی داشت که ناشی از جنگ‌ اوکراین و روسیه بود. این در حالی بود که ۸۵درصد ماده اولیه ما نفت سفید بود و LAB تنها ۱۵درصد رشد قیمت داشت.

اجرای طرح نوآورانه برای کاهش تولید برش سبک به دلیل اختلاف قیمت قابل توجه این برش و نفت سفید با صرفه ۷ میلیون دلاری در سال و انجام تعمیرات اساسی ریفرمر قدیم واحد ۲۶۰۰ با صرفه‌جویی ۳۰۰هزار دلاری در سال از اهم فعالیت‌های انجام شده سال مالی است.

بومی‌سازی برخی تجهیزات را در دستور کار قرار دادیم که به نتیجه رسیده است‌.

بهره‌برداری از فاز اول نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی و توسعه آن به سه مگاوات تا خردادماه سال ۱۴۰۲ از دیگر فعالیت‌های مهم است. 

ایجاد دفتر نمایندگی فروش در یکی از کشورها برای ارتباط مستقیم با مشتریان، افزودن ترم های تحویل Cpt و Cfr در فروش‌های صادراتی، رصد تحولات بازار و رقبا به منظور تداوم حضور رقابتی در بازارها و ارائه محصولات جدید بر اساس ظرفیت‌های موجود از مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت در بخش بازرگانی است. 

امکان استفاده از پساب تصفیه‌شده شرکت به عنوان آب بدون یون صنعتی، از سال ۹۵ آغاز شد.

شرکت یک وصول ۱۶۶میلیون درهم از شرکت هیزل داشت که در دادگاه‌ها رای به نفع ما صادر شد. دستور توقیف اموال را گرفتیم و امیدواریم تا سال آینده، دارایی‌ها کسب شود.

کاهش هزینه‌های سازمان در اجرای پروژه‌های پژوهشی و نوآوری از طریق استفاده از امکان هزینه کرد از محل مالیات شرکت و توسعه دانش فنی محصولات با سطح فناوری واردات بر ارزش افزوده بیشتر از جمله اقدامات شرکت در حوزه اخذ پروانه و توسعه است.

نمونه طرح‌های اجراشده شرکت، تجاری‌سازی و تولید روغن ترانس است که ایجاد ارزش افزوده مناسب برای محصولات تولیدی و امکان افزایش تولید ماهانه ۵۰۰ تن متناسب با ارتقای کیفیت را دارد. ۱۲۰۰ تن روغن ترانس را به شرکت ایران ترانسفو در سال ۱۴۰۱ به فروش رساندیم و برنامه فروش داخلی و صادراتی ۵۰۰۰ تن در سال آینده را نیز در دستور کار خود داریم.

واحد فرآورش خوراک و محصول و تولید سولفونات های تجاری، تولید روغن‌های سنتزی و تولید افزودنی‌های صنعت روانکار از جمله طرح‌های عملیاتی حوزه نوآوری و توسعه محصول شرکت است.

طرح توسعه مبتنی بر دانش فنی کاتالیست جامد: خط تولید جدید ۱۰هزار تن در سال بود که دانش فنی و خریداری شده از شرکت uop است.

تکمیل طرح توسعه و نوسازی تولید LAB به روش کاتالیست مایع و استفاده بهینه از منابع مالی، سرمایه‌گذاری های بورسی و تامین پایدار نفت سفید از سایر منابع، استانداردسازی و فروش محصولات برگشتی و سرمایه‌گذاری و مشارکت در کارخانه‌ها، طرح‌های نیمه تمام دارای توجیهات اقتصادی، تکمیل مطالعات فنی و اقتصادی تولید الکل چرب و تجربی با طرح داتال و آغاز به کار مجدد طرح توسعه تولید LAB روش دتال از جمله طرح‌ها و برنامه‌های سال مالی آینده شیران خوانده شد.

شرکت در نظر دارد از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها در سال مالی جدید، افزایش سرمایه دهد.

از مهم‌ترین اقدامات انجام شده شرکت، اخذ مجوز مرز مجازی اختصاصی اسکله بوشهر است.

سرمایه گذاری در جزیره نگین و ایجاد مخازن و تاسیسات سقف ثابت و شناور، توسعه فعالیت‌های عملیاتی خدمات بندری و ساخت سه مخزن ذخیره‌سازی جدید دو منظوره برای مواد سبک و سنگین به میزان گنجایش ۷۵۰۰ متر مکعب، تاسیس و یا خرید شرکت حمل و نقل زمینی، توسعه فعالیت‌های حمل و نقل دریایی، توسعه فعالیت‌های بازرگانی در حوزه صادرات و واردات مواد شیمیایی از طرح‌ها و برنامه‌های شرکت بازرگانی (یکی از شرکت‌های زیرمجموعه) است.

در ادامه مجمع سالانه شیران در پاسخ به سهامداران عنوان شد:

در نانو کربنات کلسیم سرمایه‌گذاری صورت نگرفته است. صنایع شیمیایی در اساسنامه، در شیمی معدنی یک و دو و آرایش و بهداشت و... فعالیت دارد. حوزه نانو کربنات کلسیم ارزیابی شده، اما سرمایه‌گذاری انجام نشده است. 

سهم باید به صورت معقول رشد کند و حمایت شود. رشد شارپی، غیرشارپی و افت شارپی را قبول نداریم. قیمت سهم از ۸۰۰ تومان به ۱۲۴۰ تومان رسیده است. در متوسط یک ساله، ۵۱درصد رشد قیمت داشته است و هیچ‌گونه دستکاری منفی و مثبتی نداشتیم. 

سود موهوم نداشتیم؛ چراکه تقسیم سود خوبی روی سهم خواهیم داشت.

یکی از اصول اولیه مجموعه‌های بانک، استفاده از پتانسیل‌های بانک است. 

فروش ریالی و تناژ شرکت افزایش داشته است و با ۱۴۰درصد ظرفیت فعالیت می‌کند. در دوره‌ای که قیمت دلار و نفت افزایش داشت، قیمت فروش هم افزایش داشت که عامدانه در برخی قسمت‌ها قیمت تولید را کاهش دادیم.

در پایان مجمع سالانه شیران، به ازای هر سهم ۱۳۵ تومان سود نقدی تقسیم شد.

مطالب مشابه

تلاش بورس برای گذر/ در اولین روز معاملاتی 1402 چه گذشت؟

  • 8 ساعت پیش
آزاد

بررسی چشم‌انداز بورس و دلار در سال ۱۴۰۲

  • 13 ساعت پیش
آزاد

بررسی جریان نقدینگی بورس طی سال 1401/ کوچ 38 همت پول خرد از بازار سرمایه

  • 14 ساعت پیش
آزاد

معاملاتی خوب در «شتران»/ سکه رفاه با 6درصد رشد بازگشایی شد

  • 18 ساعت پیش
VIP

نگاه سبدگردانان به بازار/ 5 فروردین ماه

  • 18 ساعت پیش
VIP

دیدگاه کاربران