وقایع‌نگاری از بورس هفته اول اردیبهشت ماه/ شیب رشد شاخص‌ها ملایم‌تر شد

در هفته نخست اردیبهشت ماه که شامل سه روز معاملاتی بود، مجموع ارزش معاملات خرد بازار به بیش از 52.5 همت رسید و میانگین ارزش معاملات خرد روزانه بالغ بر 17.5 همت بود که در مقایسه با هفته قبل، یک درصد افزایش را تجربه کرد.

به گزارش آوای آگاه؛ شاخص‌ها پس از رشد پرقدرتی که هفته قبل تجربه کردند، در هفته جاری با روند ملایم‌تری به سمت بالا رفتند. شاخص کل که هفته قبل 6.6درصد صعود داشت، در هفته جاری به افزایش 1.8درصدی رضایت داد. شاخص هم‌وزن هم با شیب کمتری نسبت به هفته پنجم فروردین ماه صعود کرد و 3.4درصد بر ارتفاع خود افزود. البته طی هفته جاری،روند صعودی شاخص هم‌وزن نسبت به شاخص کل شتاب بیشتری داشت. 

شاخص کل برای هفتمین هفته متوالی و شاخص هم‌وزن برای دهمین هفته پیاپی رشد کردند. 

در هفته‌ای که گذشت، 80درصد از صنایع رشد ارزش بازار را تجربه کردند. صنایع محصولات کامپیوتری الکترونیکی و نوری با 2.2درصد، فعالیت‌های هنری، سرگرمی و خلاقانه و چند رشته‌ای صنعتی هر یک با 1.4درصد بیشترین بازدهی منفی را متحمل شدند. اما صنایع استخراج سایر معادن با 13درصد، چاپ با 8.8درصد و وسایل ارتباطی با 7.6درصد صدرنشین کسب بیشترین بازدهی مثبت بودند. 

صنابع

همچنین 78درصد از نمادها رشد قیمت داشتند. پربازده‌ترین نمادها به ترتیب پی پاد، زکشت، کرازی، پترول، ثپردیس، شیران و مفاخر بودند. پی پاد که از 28 فروردین ماه با قیمت 769 تومان متوقف و راهی مجمع شده بود، امروز با قیمت 1.108 تومان همراه با صف خرید سنگین به تالار شیشه‌ای بازگشت. 

بازدهی

از حدود 155 نمادی که در هفته جاری بازدهی منفی داشتند، بیشترین افت قیمت 11درصد بود که در نمادهای غگلستا و پتایر اتفاق افتاد. واعتبار، ولملت، کمنگنز، درهآور و کاذر نیز در رتبه‌های سوم تا هفتم بیشترین افت قیمت قرار گرفتند. 

بازدهی

دوشنبه؛ منفی به مثبت بازار 

بازار متعادل و نسبتا منفی آغاز شد، اما رفته رفته خریداران قدرت را در دست گرفتند. در انتها، شاخص کل 2.300 واحد افزایش یافت. ارزش معاملات خرد به بیش از 15 همت رسید و حقیقی‌ها 472 میلیارد تومان سرمایه وارد بازار کردند. 

قادری، عضو کمیسیون برنامه مجلس گفت: احتمالا لایحه برنامه در تیرماه به مجلس ارائه شود تا مجلس نیز تا مردادماه آن را بررسی کند و لایحه برنامه تا شهریورماه ابلاغ شود. باید برنامه هفتم توسعه کل کشور تا شهریورماه تعیین تکلیف شود تا لایحه بودجه سال آینده برمبنای آن تدوین شود.

رشیدی، عضو هیات‌رئیسه مجلس اعلام کرد که طرح استیضاح فاطمی امین با امضای ۴۰ نفر از نمایندگان تقدیم هیات رئیسه شده و اعلام وصول می‌شود. وزیر صمت حداکثر تا ۱۰ روز موظف به حضور در مجلس و ارائه توضیحات در جلسه علنی خواهد بود. 

رئیس بانک مرکزی از برنامه‌های مدیریتی برای بسط و تعمیق مرکز مبادله ارز و طلا خبر داد و گفت: صندوق تثبیت ارزی با ماموریت تنظیم و ایجاد ثبات در بازار ارز، پس از موافقت شورای پول و اعتبار کار خود را آغاز می‌کند. امسال اگر بخواهیم نرخ تورم را کنترل کنیم، یکی از متغیر‌های کلیدی در این مسیر، کنترل نرخ ارز است؛ لذا اگر بتوانیم نرخ ارز را مدیریت کنیم، می‌توانیم افزایش نقدینگی را نیز کنترل کنیم. 

نرخ بهره بین بانکی به 23.49درصد رسید.  

نرخ حواله دلار به 38.290 تومان رسید.

دلار آزاد در کانال 51هزار تومان حفظ شد. 

سه‌شنبه؛ صعود قدرتمند بازار در آستانه 20 همتی شدن ارزش معاملات خرد 

بازار از همان ابتدا با تقاضای بالا و برتری خریداران آغاز شد. در نیمه دوم عرضه‌ها کمی زیاد شد، اما تا پایان خریداران دست برتر را داشتند. در انتها، شاخص کل بیش از 42هزار واحد رشد را ثبت کرد و به محدوده 2 میلیون و 368هزار واحد رسید. ارزش معاملات خرد به بیش از 19.5 همت رسید و حقیقی‌ها هم 1.231 میلیارد تومان سرمایه به بازار تزریق کردند. 

حد نصاب سهام در صندوق‌های فیکس از 15 به 10 کاهش یافت و سه ماه برای آن زمان نیاز است. 

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران اعلام کرد که در جلسه روز گذشته شورای قیمت‌گذاری، بر سر تعیین قیمت خرید تضمینی گندم توافقاتی حاصل نشد و این جلسه به چهارشنبه هفته جاری موکول شد. 

نرخ حواله دلار در محدوده 38.200 تومان باقی ماند. بهای دلار آزاد همچنان در کانال 51هزار تومان داد و ستد شد.  

چهارشنبه؛ رفت و برگشت شاخص‌ها 

در نیم ساعت نخست شاهد فشار عرضه‌ها و افت شاخص‌ها بودیم، اما در ادامه خریداران قدرت را در دست گرفتند و بازار را رو به بالا پیش بردند. در انتها، شاخص کل با افت 3.400 واحدی کار خود را در ارتفاع 2 میلیون و 365هزار واحد پایان برد. ارزش معاملات خرد به حدود 18 همت رسید. حقیقی‌ها 521 میلیارد تومان سرمایه وارد بازار کردند.

رئیس سازمان بورس اعلام کرد که صندوق‌های درآمد ثابت به خرید بیشتر سهام، تبدیل به تهدید جدی برای بازار شده بود. در چند گام، حد نصاب خرید سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت به حداکثر ۱۰درصد رسید تا در آینده دیگر با نگرانی و تهدیدی مواجه نشوند. فروش سهام صندوق‌های درآمد ثابت بر روند بازار اثرگذار نخواهد بود. میانگین فروش روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان خواهد بود. حضور مردم در بازار سرمایه به میزان اوج سال ۹۹ بازگشته است؛ علیرغم اینکه ارزش و حجم معاملات رشد قابل‌توجهی داشته است و روزانه ۵۰۰هزار نفر معاملات انجام می‌دهند و نزدیک به ۲۰هزار معامله خرد صورت می‌گیرد، اما سامانه‌های معاملاتی با چالشی مواجه نشدند. 

امیرمهدی صبایی، مدیر نظارت بر بورس‌ها گفت: تصمیم درخصوص الزام صندوق‌های با درآمد ثابت به کاهش وزن سهام در پرتفوی خود به ۱۰درصد، با هدف کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و جلوگیری از تسری ریسک بالقوه نوسانات سهام به صندوق‌های با درآمد ثابت اتخاذ شد. 

تصویب‌نامه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی درخصوص نحوه واگذاری سهام عدالت جدید از سوی وزیر اقتصاد ابلاغ شد. 

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد که عدم ثبت مبادلات سکه در سامانه جامع تجارت، تخلف محسوب خواهد شد و افراد خاطی تحت پیگردهای قانونی قرار خواهند گرفت. 

مدیر صندوق تثبیت بازار سرمایه با بیان اینکه در چند وقت گذشته صحبت‌هایی با وزیر اقتصاد انجام شد و برنامه‌هایی برای واریز منابع به صندوق تثبیت بازار سرمایه در دستور کار قرار گرفت، گفت: تصمیم بر این است تا تعهدات صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت از محل برخی مطالبات صندوق توسعه ملی از دولت واریز شود. 

بهای دلار مجددا وارد کانال 52هزار تومان شد. قیمت دلار حواله به 38.150 تومان رسید.

مطالب مشابه

دنده هوایی بازار

  • 8 ساعت پیش
عادی

ایجاد خلل در قواعد بازار سرمایه به دنبال سیاست قیمت‌گذاری دستوری

  • 8 ساعت پیش
آزاد

مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی برگزار شد

  • 9 ساعت پیش
آزاد

نیاز به درایوری قوی‌تر برای شروع حرکت قدرتمند بازار

  • 15 ساعت پیش
VIP

تقسیم سود ۲۰ تومانی در «ولبهمن»/ کاهش نرخ مس و آلومینیم

  • 16 ساعت پیش
VIP

دیدگاه کاربران