مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه

منفعت بورس و اقتصاد از تسریع در روند واریز سود

یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که کاهش زمان تقسیم سود به فرهنگ سهامداری در برابر نوسان‌گیری می‌انجامد و ضمن ایجاد منفعت برای بورس، اقتصاد نیز منتفع خواهد شد.

به گزارش آوای آگاه؛ علیرضا فرشید، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با آوای ‌آگاه گفت: یکی از روش‌های ارزش‌گذاری سهام، تنزیل جریانات نقدی حاصل از سود توزیعی در مجامع شرکت‌ها است.

وی توضیح داد: در بازار سرمایه با توجه به قدیمی بودن قانون تجارت و بروز نبودن راهکارها، سهامداران خرد اقبالی به حضور در مجامع و دریافت سود نقدی نشان نمی‌دهند.

در سال‌های گذشته، سهامداران خرد باید برای دریافت سود از روش‌هایی مانند مراجعه به شعب بانک استفاده می‌کردند. از سوی دیگر پس از برگزاری مجمع، قیمت سهم روی تابلو تعدیل و معادل ریالی آن ۸ ماه دیگر پرداخت می‌شد و با توجه به تورم شدیدی که افت ارزش سود را در پی دارد، سهامداران ترجیح می‌دهند قبل از مجمع عمومی سالانه از نماد خارج شوند و همین امر موجب افزایش عرضه در بازار می‌شود و ناکارایی بازار را تشدید می‌کند.

فرشید تصریح کرد: به نظرم نصف شدن این زمان و همچنین واریز سود نقدی از طریق سجام، راهکارهای مناسبی بود که سازمان برای ترغیب حضور سهامداران خرد در مجامع اندیشید. اگرچه هنوز ایده‌آل نیست، اما می‌تواند با رفع ایراداتی که در میان‌ مدت از سوی فعالان پیشنهاد می‌شود، در زمینه افزایش کارایی آن تلاش شود.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: تسهیل و تسریع دریافت سود نقدی مجامع، جذابیت حضور در مجمع و نگهداری سهام را افزایش می‌دهد. نظر به اینکه بازار سرمایه نسبت به سال‌های اخیر به بلوغ بیشتری رسیده است و فعالان از روش‌های تحلیلی مناسب‌تری استفاده می‌کنند، به نظر می‌رسد سهامداری نسبت به نوسان‌گیری جذاب‌تر می‌شود و سهامداران و ناشران و درنهایت کلیت اقتصاد کشور منتفع خواهد شد. لذا این اتفاق را مثبت ارزیابی می‌کنم.

مطالب مشابه

دنده هوایی بازار

  • 7 ساعت پیش
عادی

ایجاد خلل در قواعد بازار سرمایه به دنبال سیاست قیمت‌گذاری دستوری

  • 8 ساعت پیش
آزاد

مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی برگزار شد

  • 9 ساعت پیش
آزاد

نیاز به درایوری قوی‌تر برای شروع حرکت قدرتمند بازار

  • 15 ساعت پیش
VIP

تقسیم سود ۲۰ تومانی در «ولبهمن»/ کاهش نرخ مس و آلومینیم

  • 15 ساعت پیش
VIP

دیدگاه کاربران