بررسی نوسانات ۴۶ نوع خودرو در بازار آزاد/ دوربرگردان خودروها در جاده قیمت

طی یک سال اخیر، تغییرات قابل توجهی در قیمت انواع کالاها در بازارهای مختلف به وجود آمده است. یک سال قبل در چنین روزهایی، هر دلار امریکا در بازار آزاد در قیمت‌های پایین‌تر از ۳۰هزار تومان دادوستد می‌شد، اما اکنون با بیش از ۱۸۰درصد رشد بالاتر از ۵۳هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

به گزارش آوای آگاه؛ طی یک سال اخیر، تغییرات قابل توجهی در قیمت انواع کالاها در بازارهای مختلف به وجود آمده است. یک سال قبل در چنین روزهایی، هر دلار امریکا در بازار آزاد در قیمت‌های پایین‌تر از ۳۰هزار تومان دادوستد می‌شد، اما اکنون با بیش از ۱۸۰درصد رشد بالاتر از ۵۳هزار تومان خرید و فروش می‌شود. در این دوره، بهای خودروها نیز در بازار آزاد جهش چشمگیری را تجربه کرده است. در این گزارش، تغییرات قیمتی ۴۶ نوع خودرو بررسی شده است که از رشد ۱۲۸ تا ۲۰۴درصدی آنها حکایت می‌کند.

1

قیمت تمام خودروها ۱.۵ تا ۲ برابر شد

براساس آمارهای منتشرشده از بازار آزاد خودرو، طی یک سال اخیر از بین ۲۵ نوع خودرویی که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته، تیگو ۷ پرو بیشترین افزایش قیمت را داشته و از یک میلیارد و ۵۵ میلیون تومان به دو میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است. جهش قیمت این خودرو در یک سال اخیر حتی از میزان رشد نرخ دلار هم بالاتر و معادل ۲۰۴درصد بوده است.

دومین خودرویی که طی ۱۲ ماه اخیر بالاترین جهش قیمت را به ثبت رسانده، جک اس ۵ با ۱۹۲درصد افزایش است. رانا پلاس با ۱۸۲درصد سومین خودرو با عمده‌ترین رشد قیمت معرفی شده است.

تیبا صندوقدار، پژو ۲۰۷ پانوراما، پارس، هایما اس۵، پژو ۲۰۶ تیپ ۲، تیبا۲، هایما اس۷ پلاس، وانت کارا تک کابین، پارس سفارشی و پژو ۲۰۷ دنده‌ای در رتبه‌های بعدی بیشترین رشد قیمت قرار دارند. نرخ این محصولات در بازار آزاد بین ۱۶۰ تا ۱۸۰درصد نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته افزایش یافته است.

کمترین جهش قیمت با ۱۲۸درصد در خودروی کوییک پلاس اتومات اتفاق افتاده است. دیگینیتی پرستیژ سفید داخل مشکی، فیدلیتی ۷ نفره و شاهین به ترتیب با ۱۴۶ تا ۱۵۱درصد در زمره خودروهایی قرار گرفتند که در ۱۲ ماه اخیر با کمترین رشد قیمت همراه بودند.

2

ترمز جهش قیمتها کشیده شد

از ابتدای اسفندماه ۱۴۰۱ اما ترمز رشد خودروها پس از جهش‌های بی‌سابقه‌ای که داشتند، کشیده شد. طی سه ماه اخیر بهای عمده خودروها کاهشی شده است، اما برخی از خودروها مانند ۲۰۷ دنده‌ای، وانیت کارا تک کابین و دو کابین، آریزو و پراید ۱۵۱ همچنان به روند افزایشی خود ادامه دادند.

 بیشترین کاهش قیمت با ۲۴درصد مربوط به خودروهای دنا پلاس و دیگنیتی پرستیژ بود. در ابتدای اسفندماه، دنا پلاس در بازار آزاد با نرخی در حدود ۹۲۷ میلیون تومان دادوستد می‌شد، اما در روزهای اخیر بهای آن با ۲۴۴ میلیون تومان کاهش به ۶۸۳ میلیون تومان عقب‌نشینی کرده است. قیمت روز دیگنیتی پرستیژ هم با ۷۴۰ میلیون تومان افت از دو میلیارد و ۸۶۰ میلیون تومان به دو میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان برگشته است.

جک جی۷، لاماری، شاهین، فیدلیتی ۷ نفره، تارا اتومات، ریسپکت، ساینا، تارا دنده‌ای، هایما اس۵، کوییک دنده‌ای، ۲۰۷ پانوراما، جک اس۵، ۲۰۶ تیپ ۲، تیگو ۷ پرو، هایما اس ۷ پلاس، تیبا۲، فیدلیتی ۵ نفره، تیبا صندوقدار، رانا پلاس، پارس سفارشی و تیگو ۸ پرو مکس هم از جمله خودروهایی بودند که در سه ماه اخیر روند کاهشی قیمت در پیش گرفتند. بهای این خودروها در بازار آزاد بین یک تا ۱۰درصد افول کرد.

3

افت قیمتها شدت گرفت

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در یک ماه گذشته، روند کاهشی قیمت انواع خودرو شتاب بیشتری گرفته است. برمبنای مقایسه‌ای که بین قیمت روز ۳۱ نوع خودرو با یک ماه قبل آنها انجام گرفته، بیشترین ریزش قیمت به ترتیب در خودروهای فیدلیتی، جک جی۷، ۲۰۷ پانوراما، شاهین، ۲۰۷ دنده‌ای، تارا اتومات، هایما اس۵، تارا دنده‌ای، کوییک دنده‌ای و پارس سفارشی ELX اتفاق افتاده است. بهای این خودروها در یک ماه اخیر بین ۱۱ تا ۱۷درصد ریزش داشته است.

4

مطالب مشابه

دنده هوایی بازار

  • 8 ساعت پیش
عادی

ایجاد خلل در قواعد بازار سرمایه به دنبال سیاست قیمت‌گذاری دستوری

  • 8 ساعت پیش
آزاد

مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی برگزار شد

  • 9 ساعت پیش
آزاد

نیاز به درایوری قوی‌تر برای شروع حرکت قدرتمند بازار

  • 16 ساعت پیش
VIP

تقسیم سود ۲۰ تومانی در «ولبهمن»/ کاهش نرخ مس و آلومینیم

  • 16 ساعت پیش
VIP

دیدگاه کاربران