مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه

مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی برگزار شد

امروز (سه‌شنبه ۱۶ خردادماه)، مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی (بورس، بانک، بیمه، مالیات، و گمرک) با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، رئیس بیمه مرکزی، معاون امور بانکی و بیمه‌ای و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصاد و دارایی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، وزیر امور اقتصاد و دارایی و اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش آوای آگاه؛ مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت مالی (بورس، بانک و بیمه) گفت: در دو سال گذشته، اتفاقات زیادی رخ داده و این نمایشگاه فرصت خوبی برای اطلاع‌رسانی و رونمایی از دستاوردها است.

وی افزود: این نمایشگاه فرصت طلایی برای افزایش دانش مالی است. برای اولین بار و در راستای ارتقای سواد مالی، مرکز افکار سنجی راه‌اندازی شده که برای برنامه‌ریزی لازم برای افزایش سواد مالی مردم، دانشجویان و... انجام شده است. بخش خصوصی در صنعت مالی جایگاه ویژه‌ای دارد و بخش زیادی از خدمات مالی توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

عشقی تصریح کرد: تا چند سال گذشته ۱۰ کارگزاری برتر بازار سرمایه وابسته به بانک‌ها بودند، اما در حال حاضر بهترین کارگزاری‌ها، کارگزاری‌های بخش خصوصی هستند که نوآوری‌ را به بازار سرمایه آورده‌اند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: در نمایشگاه صنعت مالی، آموزش نحوه انتشار اوراق بدهی(صکوک پلاس) رونمایی خواهد شد. الکترونیکی کردن صدور مجوزها و آموزش انتشار اوراق بدهی را دنبال و صکوک پلاس را رونمایی می‌کنیم.

به گفته وی، اولویت بورس و فرابورس پذیرش شرکت‌های خصوصی در بازار سرمایه است. در هفته‌های گذشته، هر هفته یک عرضه اولیه داشتیم که ادامه پیدا خواهد کرد.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد نیز در این مراسم گفت: یکی از نکاتی که در عملکرد بخش مالی کشور مورد توجه است، نسبت تسهیلات به سپرده در نظام بانکی است که از حدود ۳۸ به حدود ۸۵درصد رسیده که نشان‌دهنده استفاده بیشتر از ظرفیت بانکی‌ در تسهیلات‌دهی است.

وی خاطرنشان کرد: ورود بانک‌ها به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، یکی از مصوبات خوب بود. نگاه احیا نقش سرمایه‌گذاری شبکه بانکی در بازار سرمایه را نشان می‌دهد؛ این نگاه نه افراطی و نه تفریطی است که می‌تواند منجر به خروج از آن‌ها از سرمایه‌گذاری راکد بشود.

خاندوزی تصریح کرد: محور دوم نقش صنعت مالی در تشکیل سرمایه ناخالص است؛ موفق شده‌ایم رشد سرمایه‌گذاری منفی ۵درصد سال ۱۴۰۰ را به رشد سرمایه‌گذاری حدودا ۷درصدی برسانیم. بر  این اساس، از سیاه‌چاله رشد منفی سرمایه‌گذاری خارج شدیم. اقتصاد کشور را متناظر با صنعت مالی قرار می‌دهیم. نمی‌توانیم تنها از صنعت مالی برای کنترل متغیرهایی مانند تورم استفاده کنیم. نیازمند سیاست‌های ایجابی هستیم‌. اگر قصد داریم تولید و رشد تولید داشته باشیم، نمی‌توانیم مدیریت را تنها از بازار سفته‌بازانه دنبال کنیم.

 

 

مطالب مشابه

بررسی وضعیت بازار در شهریورماه/ رشد حدود 9درصدی شاخص‌های کل و هم‌وزن

  • 4 روز پیش
آزاد

وقایع‌نگاری از بازار طی هفته چهارم شهریورماه/ تداوم روند خنثی و رکودی بازار

  • 5 روز پیش
آزاد

در مزارآباد شهر بی‌تپش!

  • 5 روز پیش
عادی

بی‌اعتنایی بازار آزاد به گران شدن قیمت کارخانه‌ای برخی خودروها

  • 6 روز پیش
آزاد

جای خالی صندوق‌های عرضه اولیه (Pre-IPO) در بازار

  • 6 روز پیش
آزاد

دیدگاه کاربران