مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه

«تاپیکو» 274 تومان سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با حضور ۹۲.۹۸درصدی سهامداران برگزار شد.

به گزارش آوای آگاه؛ مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با حضور ۹۲.۹۸درصدی سهامداران برگزار شد. مهم‌ترین نکات مطرح شده در این جلسه به شرح زیر است:

به غیر از نفت ستاره، سایر شرکت‌های غیرمدیریتی به دلیل فضای حاکم بر صنعت مانند افزایش قیمت خوراک، مالیات وضع شده بر صادرات، نرخ تسعیر ۲۸۵۰۰ و ... با ۱۸درصد کاهش سود مواجه شده‌اند. البته در این فضا، شرکت‌های مدیریتی هلدینگ ۴۸درصد رشد سودآوری داشته‌اند.

سند راهبردی تحول براساس راهبردهای ۱۲گانه در بازه‌های ۱، ۲ و ۵ ساله با محورهای صیانت، بهینه‌سازی پرتفوی، سرمایه‌گذاری و تأمین مالی،  دانش بنیان، و مولدسازی، فرصت‌های بین‌المللی، بهره‌وری و ... تنظیم شده است.

در حوزه صیانت، کاهش تعداد پرونده‌های حقوقی انجام شد که عبارت است از باز شدن قفل توسعه PIIC با حل پرونده اختلاف ۱۰ ساله با NPC و کاهش بدهی از ۹۸۰ میلیارد تومان به ۵۰۶ میلیارد تومان که قسط اول پرداخت شده، انتقال قطعی سهام پتروشیمی تبریز، حل پرونده‌های متعدد حقوقی در گروه تاپیکو به ارزش حدود ۲۹.۰۰۰ میلیارد ریال و رفع تعهدات ارزی در گروه تاپیکو به ارزش ۵ همت.

در حال پیگیری هستیم که IPO (عرضه اولیه) شیمی بافت را انجام دهیم.

وزیر نفت موانعی برای عرضه اولیه نفت ستاره ارائه کرد و کمیته تشکیل دادیم و از ۸ مورد ۳ مورد حل شده است.

نفت صبا تا پاییز امسال عرضه اولیه می‌شود.

عرضه پتروشیمی مروارید و پتروشیمی تبریز در دستور کار است.

تحصیل سهام، واگذاری سهام، عرضه اولیه سهام شرکت‌های غیربورسی، مولدسازی دارایی‌ها، تأسیس شرکت‌های جدید و ادغام یا انتقال شرکت‌های سرمایه‌پذیر از برنامه‌های شرکت برای اصلاح پرتفوی است.

تاپیکو ۱۰هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه تحصیل سهام سرمایه‌گذاری کرده است.

اجرای پروژه تولید آب صنعتی پتروشیمی خراسان از پساب بجنورد بعد از ۱۵ سال صورت گرفته و تاکنون ۳۰درصد پیشرفت داشته است و فاز اول آن در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد. امسال این پروژه تمام می‌شود.

افتتاح پروژه ملی استیل کورد برای تکمیل زنجیره ساخت لاستیک که در فاز اول ۱۲هزار تن تولید می‌شود و صرفه‌جویی ۲۰ میلیون یورویی دارد.

افتتاح پروژه گازکوب آبادان از اقدامات شرکت بوده که با این پروژه خوراک دریافتی پتروشیمی آبادان روزانه ۸۵ تن افزایش یافته است.

تاپیکو ۲۳ پروژه در دست بررسی دارد.

در دوده صنعتی پارس خط تولید جدید راه‌اندازی و وارد مدار شده است.

تولید در کل تاپیکو در 3ماهه ۱۴۰۲، ۱۳درصد رشد کرده است.

احداث کارخانه ریکلیم و خط روکش تایر هواپیما با ظرفیت ۱۰هزار تن تولید در سال از اقدامات تاپیکو در سال مالی مورد گزارش است.

در پاسخ به پرسش سهامداران مطرح شد:

در مورد خرید پتروشیمی دماوند توضیح داده شد: دماوند سایت دوم عسلویه است و 17 قرارداد دارد و در آن یوتیلیتی برق، گاز و اکسیژن تأمین می‌شود و 40درصد قراردادی ارزی و 60درصد ریالی بوده که ارز آن براساس نرخ تابلو است. فاز اول دماوند به بهره‌برداری رسیده است. بعد از تکمیل تمام فازها به بزرگ‌ترین یوتیلیتی تبدیل می‌شود.

با توجه به دستورالعمل وزارت شرکت‌های پتروشیمی در صورتی که 40درصد سود را به طرح توسعه اختصاص دهند، ۵درصد تخفیف خوراک دریافت می‌کنند. بنابراین نفت ستاره ۶۰درصد سود را تقسیم کرد و ۴۰درصد به پروژه‌هایی مانند طرح LAB اختصاص داده است تا نفت ستاره را به پتروپالایشگاه تبدیل کند.

نفت ستاره روزانه ۴۲۰هزار بشکه میعانات گازی دریافت می‌کند.

سه پروژه شیمی بافت در دست اجرا است.

اورهال اسید سیتریک کرمانشاه تمام شده است و کارخانه با شکر قهوه‌‌ای شروع به کار می‌کند.

نصب ۱۱۵۰ عدد ماشین آلات خط تولید، احداث پست برق ۶۳/۲۰ کیلووات، ساخت دو مخزن فلزی ۲.۰۰۰.۰۰۰ لیتری و اجرای اسکلت فلزی انبار خوراک روزانه برخی از اقدامات انجام شده در بیستون تأمین است.

برای خمیرسازی پروژه بیستون وام ۲۱۰ میلیاردی گرفته شده است.

موضوع خط خمیرسازی هنوز تکمیل نشده و چندین مناقصه بی‌نتیجه هم داشته و با یک شرکت برای تکمیل خمیرسازی قرارداد منعقد کردیم.

در انتهای مجمع تاپیکو با تصویب صورت‌های مالی به ازای هر سهم ۲۷۴ تومان معادل ۱۰۰درصد سود خالص تقسیم شد.​​​​​​​

اسم‌خانی، مدیرعامل تاپیکو:

درخصوص نرخ خوراک جلساتی با وزارتخانه‌ها داشتیم و هفته گذشته هم با وزارت صمت جلسه داشتیم و گفتیم که به طور حتم متانولی‌ها با نرخ ۷هزار تومان متضرر می‌شوند و فرمول باید طبق قانون باشد. در حال حاضر با این موضوع موافقت شده است. درصدد هستیم که ضریب وزنی ۲۵درصد، ۱۵درصد بشود. اینکه سقف هرکدام از هاب‌ها چقد باشد، هنوز مشخص نیست.

از نرخ تسعیر ۳۸ تومان حمایت کردیم. چون در چند ماه گذشته رصد کردیم و دیدیم با نرخ ۲۸۵۰۰ می‌دهیم، اما با نرخ ۲۸۵۰۰ به دست مصرف کننده نمی‌رسد و چون رقابت می‌خورد، متوسط نرخ ۳۶ است و با این اختلاف، افرادی صادرات انجام‌ می‌دهند بنابراین از نرخ ۳۸ تومانی حمایت کردیم.

برنامه داریم شرکت‌های تابعه به صورت مستقیم صادرات کنند و درآمد ارزی داشته باشند.

برای چوکا برنامه‌هایی در دست داریم و درصدد هستیم برخی مشکلات تولید را حل کنیم که این شرکت از زیان خارج شود؛ کمااینکه نسبت به ماه قبل هم وضعیت بهتری دارد.

استراتژی تاپیکو برای پتروشیمی ایلام، استراتژی خروج است و با پتروشیمی خلیج فارس در حال مذاکره هستیم که سهام جایگزین دریافت کنیم.

پروژه موم‌گیری ایرانول در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد و بر این اساس، وکس باکیفیت و خالص و همچنین روغن خالص تولید خواهد شد.

17 سند زمین ماشین‌سازی منتقل شده و سند آخر هم در روزهای آتی منتقل می‌شود.

کسب کرسی هلدینگ خلیج فارس برای ما تکلیف است.

برای توسعه و پروژه‌ها نیاز به افزایش سرمایه داریم و با شستا در حال مذاکره‌ هستیم.

برای چند شرکت‌ زیرمجموعه برنامه تجدید ارزیابی داریم و تجدید ارزیابی پتروشیمی آبادان در جریان است.

2.7 همت مطالبات پتروشیمی خراسان برای اوره است و براساس هم‌افزایی بین اوره‌سازان در قدام مشترک عدم تحویل اوره صورت گرفت و غیر از دو اوره ساز باقی تحویل ندادند. در حال حاضر دولت قبول کرده و قصد همکاری دارد و در بودجه هم آمده است.

مطالب مشابه

تصویب افزایش سرمایه ۲۲درصدی «بپاس»/ پیش‌بینی سود ۴۹۰ ریالی برای امسال

  • 3 روز پیش
آزاد

نیاز «ثغرب» به افزایش سرمایه از آورده نقدی/ «ثغرب» 101 ریال سود تقسیم کرد

  • 3 روز پیش
آزاد

«مبین» افزایش سرمایه می‌دهد

  • 3 روز پیش
آزاد

تقسیم سود 774 ریالی در مجمع «تماوند»

  • 3 روز پیش
آزاد

شرح دلایل خریداری سهام «شیران» توسط «واتی» در مجمع

  • 18 روز پیش
آزاد

دیدگاه کاربران