مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه

میخ آخر دولت بر تابوت صنعت تایر

مدیر هماهنگی گروه صنعتی رازی درخصوص کاهش شدید سود بازرگانی واردات تایرهای خارجی و اثر آن روی صنعت تایر به ارائه توضیحاتی پرداخت.

به گزارش آوای آگاه؛ محمدرضا گنجی، مدیر هماهنگی گروه صنعتی رازی درخصوص کاهش شدید سود بازرگانی واردات تایرهای خارجی (منظور از سود بازرگانی، بخشی از حقوق گمرکی است) و اثر آن روی صنعت تایر گفت: دولت سود بازرگانی واردات تایر را با 22 واحد درصد به 6درصد رسانده و این در حالی است که تا پیش از این تحت تاثیر سیاست‌های دولتی، عدم نظارت درست بر بازار تایرهای وارداتی و عدم حمایت صحیح و به حق از تولیدکنندگان تایر، به از هم پاشیدگی نقاط تعادل در این صنعت منتهی شده بود.

وی افزود: ایران کشوری است که به مدد فعالان بخش خصوصی، امروز 23 میلیون حلقه تایر مورد نیاز را تولید می‌کند و در سال‌های پیش رو به نقطه مهمی از بی‌نیازی در تامین تایر از خارج کشور خواهیم رسید. البته تولید برخی انواع تایرهای خاص و تایرهای سنگین نیازمند گذشت زمان بوده، اما دستیابی به خودکفایی در این صنعت بسیار نزدیک است.

گنجی بیان داشت: با این حال، دولت در یک ماه گذشته دو اقدام متناقض و دور از ذهن را با یک استدلال نادرست عملیاتی کرده است؛ نخست آنکه قرار بود آزادسازی قیمت تایر در دستور کار دولت قرار بگیرد، اما به جای آن رشد 20درصدی قیمت اتفاق افتاد و وعده آزادسازی کامل قیمت‌ها از اواخر آذرماه منتفی شد. البته دولت در قبال این ارفاق، قیمت ارز را از 28500 تا 38هزار تومان افزایش داد و عملا بخشی از نیازهای مالی خود را از طریق فعالان بخش خصوصی حوزه تایر تامین کرد. این موضوع اشکالی ندارد. زیرا سیاستی در نظر گرفته شده تا از قِبَل آن، بخشی از کسری بودجه (هرچند کوچک) تامین شود. اما حرف ما این است که باید اجازه دهد قیمت به صورت واقعی و براساس مولفه‌های واقعی، از هزینه‌های تولید گرفته تا واقعیت‌های اقتصادی جامعه (مانند سطح مالی افراد جامعه و مولفه‌های کیفیت مداری و استانداردها و رقابت) تعیین شود. اما هنوز مهر تصمیم افزایش قیمت 20درصدی قیمت لاستیک خشک و موضوع آزادسازی قیمت‌ها تعیین تکلیف نشده که سود بازرگانی واردات تایر خارجی را 22 واحد درصد کاهش می‌دهد تا تمام حساب و کتاب های فعالان این صنعت با مشکل مواجه شود.

مدیر هماهنگی گروه صنعتی رازی ذکر چند نکته را ضروری دانست و گفت: اگر قرار بر این باشد که دولت در کنار آزادسازی قیمت تایر با زیان انباشته بالا ناشی از سال‌ها قیمت‌گذاری دستوری، تعرفه واردات و سود بازرگانی تایر خارجی را کاهش دهد و یا به صفر برساند، در عمل اقدامی برای حمایت از صنعت تایر نکرده و چه بسا فرصتی که با افزایش قیمت‌ها ایجاد شده نیز کم فروغ می‌شود. دوم اینکه قرار است صنعت تایر در ایران و در خوشبینانه‌ترین حالت با صنایعی وارد رقابت شود که تحریم نیستند، ناچار به ارزان فروشی محصول خود نیستند، با نوسانات روزانه قیمت ارز و تورم دو رقمی مواجه نمی‌شوند و سیاست‌گذار اقتصادی هر روزه در حال التهاب آفرینی نیست. در چنین فضایی، کاهش سود بازرگانی، دادن یارانه به تولیدکننده خارجی و توسعه بازار برای وی است.

وی گفت: تجربه یک سال اخیر نشان داده تایرهای وارداتی سه تا چهار برابر قیمت‌های مبدا به فروش می‌رسند. نبود نظارت در فروش تایر وارداتی، دولتی نبودن این تایرها، بدهکار نبودن چند هزار میلیاردی خودروسازان به شرکت‌های خارجی تولیدکننده تایر (شرکت‌های خودرویی همین حالا بیش از 2.2هزار میلیارد تومان به شرکت‌های تایرساز بدهکار هستند) و موضوعات دیگر، توان رقابت تایرساز داخلی را در مقابل تایرسازان خارجی از بین برده است و در چنین شرایطی دولت با این اقدام نشان داده عملا حمایت از تولید داخلی سرابی بیش نیست و اگر قرار باشد یک کاه برای شرکت‌های ایرانی برداشته شود، کوهی برای واردات جابجا خواهد شد! دولت محترم با اقدام اخیر خود یک میخ دیگر بر تابوت این صنعت زد؛ صنعتی که هزاران کارگر و بخش قابل توجهی از جمعیت جامعه را بر سر سفره خود نشانده و میلیون‌ها خودرو در کشور، یکی از استراتژیک‌ترین قطعات خود را از آن تامین می‌کنند.

مطالب مشابه

بندهای سنگین مالیاتی بودجه 

  • 2 ساعت پیش
آزاد

پروژه های در دست اجرای فملی به کجا رسید؟

  • 5 ساعت پیش
آزاد

تجدید ارزیابی؛ محرک قوی این روزهای بازار

  • 6 ساعت پیش
آزاد

سایه سنگین رکود بر چشم‌انداز اقتصاد 2024

  • 4 روز پیش
آزاد

صندوق‌های تعقیب‌کنندۀ بازدهی سکه

  • 6 روز پیش
آزاد

دیدگاه کاربران