مروری بر پروژه‌های در دست اجرای «تجلی»

دوشنبه (29 آبان ماه 1402)، جلسه تحلیلی شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات به همت شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه و با حضور جمعی از فعالان بازار سرمایه پیرامون بررسی فعالیت‌ها و چشم‌انداز سودآوری شرکت برگزار شد.

به گزارش آوای آگاه؛ سعید باقری، معاون مالی و اقتصادی شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات توضیح داد: در زمان شروع فعالیت، تجلی پنج پروژه داشت و در حال حاضر تعداد پروژه‌ها به 14 رسیده است و این شرکت در حوزه تکمیل زنجیره فولاد، پروژه‌های گندله و کنسانتره نقش اساسی دارد.

وی افزود: تجلی علاوه بر پروژه‌های در دست اجرا، سه شرکت هم دارد که بازوی اجرایی و پشتیبانی مجموعه‌ها هستند و از ارزش افزوده این شرکت‌ها استفاده می‌کند؛ شرکت اکتشاف تجلی صبا در حال حاضر در حوزه اکتشاف معادن در حال فعالیت بوده و به ماشین‌آلات حفاری عمیق و نیمه عمیق مجهز شده است. با توجه به کمبودی که در این حوزه داشتیم، این شرکت برای تکمیل بخش اکتشافی و همچنین ارائه خدمات برون سازمانی ایجاد شده است.

باقری تصریح کرد: همچنین یک شرکت پیمانکاری معدن را با همکاری شرکت صبانور تاسیس کردیم؛ این شرکت معدن کار باختر نام دارد که سرمایه آن در ابتدا 160 میلیارد تومان بود و در حال حاضر آخرین افزایش سرمایه آن یعنی 1800 میلیارد تومان در حال ثبت است. این افزایش سرمایه بابت خرید ماشین‌آلات معدنی و ماشین‌آلات انفجاری اکتشافی بوده که در حوزه‌های متعدد در حال فعالیت است و توانسته در باطله‌برداری معدن جانجا (تجلی سهم 5درصدی دارد) نقش ایفا کند. ضمن آنکه تجلی یک شرکت بازرگانی را برای استفاده از فرصت‌های داخلی شرکت‌های هم‌گروه ایجاد کرده است تا بتواند از این جنبه هم فعالیت خود را پوشش دهد و سود خوبی کسب کند.

به گفته معاون مالی و اقتصادی شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات، سه بخش در حوزه‌های معدنی برای فعالیت شرکت ترسیم شده است؛ یکی در حوزه فلزات پلی متال مثل طلا و مس که برخی از محدوده‌ها در مزایده‌ها به تملک تجلی درآمد و در شرف انجام عملیات اکتشاف تفصیلی است.

وی اظهار داشت: در حوزه عناصر نادر خاکی و استحصال کنسانتره مونازیت هم بحث‌های متعدد و مطالعات وسیعی انجام شده است. دو محدوده را از طریق سازمان زمین‌شناسی به تملک خود درآوردیم و عملیات اکتشافی انجام شده است. ضمن آنکه ذخیره آنها را افزایش دادیم و به ذخیره قابل قبولی در حوزه عناصر نادر خاکی رسیدیم. با توجه به اینکه این بحث در کشور مغفول مانده، با شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فرآوری قرارداد منعقد کردیم. همچنین در حوزه آزمایشگاهی هم تولید آزمایشگاهی را به سرانجام رساندیم. ضمن آنکه در حال طراحی کارخانه دموپلنت کوچک مقیاس در استان یزد برای این موضوع هستیم تا بتوانیم به صورت نیمه صنعتی این محصول را تولید کنیم. بعد از آنکه به جمع‌بندی قطعی رسیدیم، کارخانه اصلی را تاسیس می‌کنیم که محصولات‌ های‌تک و با ارزش افزوده بالا تولید می‌کند.

باقری اعلام کرد: تجلی در حوزه لیتیوم هم ورود پیدا کرده است. محدوده‌هایی که پتانسیل دارند، شناسایی شده‌اند و عملیات اکتشاف عمومی و تفصیلی در حال انجام است تا بتوانیم به یک ذخیره قابل قبولی دسترسی پیدا کنیم. همچنین در کنار آن با شرکت‌های دانش‌بنیان برای استحصال کربنات لیتیوم و تولید آن (که مراحل خود را طی می‌کند) همکاری می‌کنیم.

در ادامه این جلسه، رحیمی، تحلیلگر شرکت سرمایه‌گذاری پرتو تابان توضیح داد: P/E شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات، عدد 5 در نظر گرفته شده است. همچنین نکته دیگر این است که پرتفوی بورسی شرکت به مرور زمان در حال کاهش بوده و تزریق آن به پروژه‌های در دست اجرا از برنامه‌های تجلی است.

معاون مالی و اقتصادی شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات تصریح کرد: هدف شرکت، سودآوری و Gain از پرتفوی سرمایه‌گذاری‌ها نیست و در حال حاضر 830 میلیارد تومان منابع فوری داریم؛ برای پروژه‌هایی که نیاز به تأمین مالی دارند.

رحیمی ادامه داد: در سال جاری، نرخ دلار بورس کالا ۴۶هزار تومان در نظر گرفته شده و برای سال‌های آینده 30درصد رشد داده شده است.

باقری خاطرنشان کرد: اکثر FSها با فرض اینکه پروژه‌ها انرژی خود را تأمین می‌کنند، در نظر گرفته شده است.

توضیحات رحیمی، تحلیلگر شرکت سرمایه‌گذاری پرتو تابان درخصوص پروژه‌های تجلی به شرح زیر است:

هدف اولیه پروژه صبا امید غرب خاورمیانه، یک میلیون تن گندله است و سال 1403 به بهره برداری می‌رسد. خوراک کنسانتره آن از کنور تأمین می‌شود و هزینه سرمایه‌گذاری آن 15 میلیون دلار است. با روش Benchmark از سال 1403 تا 1406 با رشد دلار 30درصدی، 1600 میلیارد تومان ارزش برآوردی این پروژه در نظر گرفته شده است.

فولاد سرمد ابرکوه چندین پروژه در حوزه آهن اسفنجی، کلاف، میلگرد و فولاد در دست دارد که مالکیت 48درصدی آن در اختیار تجلی است. در رابطه با عرضه اولیه آن هم، مراحلی طی شده و برای دو سهامدار اصلی مطلوب است که یک پروژه از آن وارد مدار شود و پروژه کلاف آن اواخر سال جاری به تولید آزمایشی می‌رسد و اوایل 1403 وارد فاز اصلی می‌شود. انتشار ۱۵۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی برای پروژه کلاف در دستور کار این شرکت بوده که موافقت اصولی از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت شده و با بانک تجارت هم توافق صورت گرفته و به زودی تامین مالی از این طریق انجام خواهد شد.

شرکت فولاد ابرکوه یک پروژه 600هزار تنی دارد و زمان بهره‌برداری آن پاییز 1403 تعیین شده است. ضمن آنکه زمان بهره‌برداری آهن سفنجی سرمد ابرکوه هم خردادماه 1404 و با هزینه سرمایه‌گذاری 120 میلیون یورو و حاشیه سود 30درصدی در نظر گرفته شده است.

باقری، معاون مالی و اقتصادی شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات:

پروژه فولادکردستان برای تسهیلات ارزی با بانک EIH توافق کرده است.

وارد حوزه تصفیه فاضلاب شده‌ایم. علیرغم اینکه در حال پیگیری انتقال آب دریای عمان هستیم، در سرمد هم قرارداد خوبی بابت استفاده از تصفیه آب فاضلاب بسته شده است.

تولید ورق‌های الکتریکی پروژه بزرگی بود که با فولاد مبارکه شروع کردیم.

مرتضی علی اکبری، مدیرعامل شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات توضیح داد:

جانجا باید حدود ۶۰ میلیون تن باطله‌برداری شود که در فاز اول ۲۰ میلیون تن در حال باطله‌برداری است و این اقدام توسط معدن کار باختر انجام می‌شود. امید است بیش از دو سال به تولید اولیه کنسانتره برسد.

حدود 6 تا 7 محدوده معدنی لیتیوم داریم که سلسله مراتبی دارد تا به پروانه بهره‌برداری برسد. اقدامات اکتشافی اولیه، تکمیلی و همزمان نمونه‌برداری هم در حال انجام است.

گلشنی، مدیر معادن شرکت تجلی تصریح کرد: در راستای سرمایه‌گذاری در حوزه لیتیوم فعلا حدود ۸ محدوده اکتشافی داریم که در مرحله اول ۵ محدوده پروانه گرفتند و فاز اولیه اکتشاف یعنی شناسایی و پیجویی انجام شده است. همچنین اکتشافات سیستماتیک به‌صورت نمونه‌برداری از این محدوده‌ها انجام شده که هم به آزمایشگاه‌های داخلی و هم خارجی ارسال شده است. اکثر محدوده‌ها در خراسان جنوبی است و علاوه بر لیتیوم، عناصر دیگر مانند منیزیم، سرب، روی و پتاسیم را هم در نظر داریم.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه عناصر نادر خاکی، دو معدن داریم و در شرف اخذ پروانه بهره‌برداری هستیم و امید است اولین پروانه تا پایان سال دریافت شود.

مدیرعامل تجلی افزود: قرارداد ساخت کارخانه نیمه صنعتی منعقد شده است و اقدامات اجرایی به زودی شروع می‌شود و حدود ۶ ماه ساخت و بهره‌برداری طول می‌کشد.

وی خاطرنشان کرد: دو شرکت آماده ورود به بورس هستند و در مورد فولاد سرمد ابرکوه توضیح داده شد که در نظر داریم ابتدا یکی از پروژه‌های آن به بهره‌برداری برسد و سپس سال آینده وارد بازار شود. فرابورس برای عرضه اولیه معدن کار باختر محدودیت‌هایی را اعمال کرد و برای رفع این محدودیت‌ها در حال تلاش هستیم. افزایش سرمایه ۲۴۰۰ میلیارد تومانی تجلی در جریان است و تا قبل از سال، این افزایش سرمایه عملیاتی می‌شود.

مطالب مشابه

طرح توسعه «کایزد» به کجا رسید؟

 • اخبار شرکت ها
 • 4 روز پیش
آزاد

چشم‌انداز بازار مس با نگاهی بر «فملی »و «فباهنر»

 • اخبار شرکت ها
 • 5 روز پیش
آزاد

تمرکز «شفام» بر توسعه بازار غیر خودرویی

 • اخبار شرکت ها
 • 6 روز پیش
آزاد

تجديد ارزيابی دارايی‌ها؛ برنامه «خودرو» برای خروج از شمول ماده 141

 • اخبار شرکت ها
 • 7 روز پیش
آزاد

احتمال عرضه اولیه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی پیش از سال جدید

 • اخبار شرکت ها
 • 7 روز پیش
آزاد

رشد ۵۰درصدی تولید محصول استراتژیک شکر در شرکت توسعه نیشکر خوزستان

 • اخبار شرکت ها
 • 7 روز پیش
آزاد

دیدگاه کاربران