از پیشرفت چشمگیر نیروگاه مبارکه تا افزایش سهم درآمدهای غیر فولادی

هفته گذشته، مدیران نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه از شرکت فولاد مبارکه بازدید کردند؛ هدف از این بازدید که به همت کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و به دعوت شرکت فولاد مبارکه اصفهان صورت پذیرفت، آشنایی فعلان بازار سرمایه با این مجموعه و رونمایی از آخرین صندوق‌های تاسیس‌شده تحت مدیریت گروه فولاد مبارکه بود.

به گزارش آوای آگاه؛ طی مراسم ابتدایی بازدید از شرکت فولاد مبارکه که با حضور مدیرعامل این شرکت، استاندار اصفهان، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت بورس و نهادهای مالی برگزار شد، فولاد مبارکه از صندوق درآمد ثابت توسکا و صندوق بازنشستگی تکمیلی خود رونمایی کرد.

در ادامه این جلسه، محمود گودرزی، مدیرعامل شرکت بورس تهران از تغییراتی در دستورالعمل پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط در بورس تهران خبر داد که موجب تسهیل پذیرش این شرکت‌ها در بازار بورس تهران خواهد شد.

سازمان بورس و اوراق بهادار توان و تلاش زیادی برای بهبود جایگاه صندوق بازنشستگی تکمیلی دارد و در ادامه، بازدید از خطوط آهن‌سازی، فولادسازی و نورد گرم فولاد مبارکه صورت پذیرفت.

بر اساس این گزارش، شرکت اصلی فولاد مبارکه شامل دو سایت مهم است که یک سایت در جنوب غرب شهر مبارکه و ۷۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد و سایت دیگر در نزدیکی فولادشهر و ۶۰ کیلومتری اصفهان و در جوار شرکت ذوب آهن اصفهان واقع شده است.

سایت جنوب غرب شهر مبارکه محل واقع شدن خطوط گندله‌سازی و آهن اسفنجی بوده و ۵.۵ میلیون تن از ۸ میلیون تن ظرفیت ذوب شرکت است. ۴.۵ میلیون تن از ظرفیت نورد گرم شرکت، خطوط نورد سرد و تولید ورق گالوانیزه نیز در این سایت واقع شده است. کنسانتره تهیه ‌شده از معادن چادرملو، صبانور، جلال‌آباد و گل‌گهر ابتدا تبدیل به گندله سنگ‌آهن می‌شود تا قابلیت احیا و اکسیژن‌زدایی آهن در برج‌های احیای با گاز متان فراهم باشد.

کنسانتره به صورت پودری بوده و نیاز است به‌صورت گلوله گلوله باشد تا سطح تماس با CO‌ در آهن اسفنجی افزایش یابد. این شرکت ظرفیت تولید ۱۰ میلیون تن گندله را در شرکت اصلی دارد. در مرحله بعد، گندله تولید شده که حاوی 67درصد آهن است. آهن اسفنجی مبارکه که ظرفیت ۸.۲ میلیون تنی دارد و بزرگ‌ترین پلنت آهن اسفنجی در دنیا است، در مرحله بعد وارد کوره‌های قوس الکتریکی می‌شود.

همچنین از آخرین وضعیت طرح ۹۰۰ مگاواتی نیروگاه سیکل‌ترکیبی مبارکه و طرح نورد گرم ۲ نیز بازدید به عمل آمد. پیشرفت نیروگاه سیکل ترکیبی مبارکه در یک سال و نیم اخیر چشمگیر بوده است؛ به نحوی که تنها در سال ۱۴۰۱، مبارکه ۱۹۰۰ میلیارد به این پروژه تزریق کرد و این نیروگاه به سرعت در حال پیشرفت است.

خط نورد گرم ۲ که با هدف تبدیل اسلب مازاد گروه (شرکت اصلی و فولاد هرمزگان و سپیددشت) به ورق گرم در حال کار است، پس از وقفه، به‌واسطه شعارها برای کاهش اتکا به خارج و با تغییر سهم پیمانکار چینی و واگذاری به پیمانکار ایرانی در حال پیشرفت است.

اقدامات ابتدایی این مجموعه آغاز شده و سفارش‌گذاری و پیش‌پرداخت‌های سرمایه‌ای برای واردات بخشی از ماشین‌آلات این خطوط نیز انجام پذیرفته است. پیش‌بینی می‌شود این طرح بین ۳۵ تا ۴۰ همت هزینه داشته باشد. فولاد مبارکه همچنین پروژه ساخت یک نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی خورشیدی را دارد که بخشی از پیش‌پرداخت‌های سرمایه‌گذاری آن انجام شده است. یک نیروگاه ۲۰۰ مگاواتی بادی در منطقه سنگان نیز در فاز مطالعات مقدماتی قرار دارد.

در انتها، مدیرعامل فولاد مبارکه به معرفی اجمالی شرکت و برنامه‌های آتی آن پرداخت. وی بر افزایش سهم درآمدهای غیرفولادی از کل درآمدها به 20درصد تاکید کرد. همچنین تاکید بسیار مدیریت عامل فولاد بر لزوم سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها به‌منظور تضمین تولید شرکت نیز قابل توجه بود؛ موضوعی که در سال‌های اخیر، در تابستان و به‌واسطه قطع برق گریبان شرکت را گرفته و در زمستان به‌واسطه قطعی گاز گریبان‌گیر شده است. همچنین با توجه به فشارهای فراوان در حوزه مصرف آب نیز، مدیرعامل مبارکه بر کاهش 86درصدی مصرف آب در دو دهه اخیر شرکت و طرح انتقال آب از دریای عمان تمرکز بسیاری داشت.

شرکت در سال‌های اخیر با توسعه زنجیره پایین‌دست در معادن بزرگ کشور مثل چادرملو و گل‌گهر، با مشکل تامین کنسانتره سنگ‌آهن مواجه بوده که موجب شده است مبارکه در حوزه اکتشاف و بهره‌برداری از معادن سنگ‌آهن نیز فعالیت کند.

فعالیت تجهیز و آغاز استخراج معدن شماره ۳ ساغند هم آغاز شده است که پس از 165 میلیون تن پیش ‌باطله‌برداری و مبلغ ۱۰ همت سرمایه‌گذاری، در سال‌هاتی آتی به تامین خوراک برای تولید یک میلیون کنسانتره کمک خواهد کرد. همچنین شرکت در حال سرمایه‌گذاری و تامین ماشین‌آلات به منظور بهره‌برداری از چند ناحیه جدید معدنی در منطقه سنگان نیز است که اطلاعات زیادی از آن در دست نیست.

مطالب مشابه

طرح توسعه «کایزد» به کجا رسید؟

 • اخبار شرکت ها
 • 4 روز پیش
آزاد

چشم‌انداز بازار مس با نگاهی بر «فملی »و «فباهنر»

 • اخبار شرکت ها
 • 5 روز پیش
آزاد

تمرکز «شفام» بر توسعه بازار غیر خودرویی

 • اخبار شرکت ها
 • 6 روز پیش
آزاد

تجديد ارزيابی دارايی‌ها؛ برنامه «خودرو» برای خروج از شمول ماده 141

 • اخبار شرکت ها
 • 7 روز پیش
آزاد

احتمال عرضه اولیه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی پیش از سال جدید

 • اخبار شرکت ها
 • 7 روز پیش
آزاد

رشد ۵۰درصدی تولید محصول استراتژیک شکر در شرکت توسعه نیشکر خوزستان

 • اخبار شرکت ها
 • 7 روز پیش
آزاد

دیدگاه کاربران