پانزدهمین همایش بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) برگزار شد

روز گذشته، پانزدهمین همایش بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) با حضور بیش از 200 نفر از شرکت‌کنندگان ایرانی و 42 نفر شرکت‌کننده خارجی برگزار شد.

به گزارش آوای آگاه؛مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پانزدهمین همایش بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) اظهار کرد: هر چند هم‌اکنون شاهد جذابیت صکوک اسلامی در سطح بین‌المللی به واسطه ویژگی‌های خاص آن هستیم، اما هنوز از ظرفیت‌های بازارهای سرمایه اسلامی برای ایجاد همگرایی در امت اسلامی آنچنان که شایسته است استفاده نکرده‌ایم.

وی افزود: یکی از محورهای این همایش، سرمایه‌گذاری مسئولیت‌پذیر و پایدار است؛ چرا که صنعت مالی اسلامی و سرمایه‌گذاری پایدار در این اصل با یکدیگر مشترک‌ بوده و هر دو بر قاعده نرساندن آسیب نرساندن بر دیگری استوار هستند.

عشقی تصریح کرد: اگرچه سرمایه‌گذاری پایدار یا مسئولیت‌پذیر هنوز در ابتدای راه است و برای رسیدن به فصل مشترک بین آن و صنعت مالی اسلامی به شکل مشخص و ملموس باید سعی و تلاش زیادی شود، اما پیوند این دو و ایجاد پرتفوی‌های جذاب برای جامعه مسلمان و همچنین غیرمسلمان در سطح جهان به هیچ عنوان دور از دسترس نیست. به ویژه آنکه سازمان آیسکو، امسال و در ماه جولای، استانداردهای افشای اطلاعات مرتبط با سرمایه‌گذاری پایدار را توسط هیئت بین‌المللی استاندارد سرمایه‌گذاری پایدار مورد تایید قرار داد.

در ادامه این جلسه، غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیته فقهی سازمان‌ بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه امروزه شاهد پیشرفت‌های عظیمی در حوزه مالی کشورهای اسلامی هستیم، خاطرنشان کرد: طی بررسی‌های صورت‌گرفته در حوزه مالی اسلامی، توجه به مسائل حاکمیت شرکتی، محیط‌زیستی و رعایت حقوق ذی‌نفعان و توجه به مسائل فناوری در حوزه توکن‌سازی اهمیت روز افزونی یافته است.

وی افزود: در ایران اقدامات قابل توجهی در راستای ابزار مالی اسلامی متناسب با مسائل فقهی صورت گرفته و این مسئله موجب می‌شود سرمایه‌گذاران اعتماد کامل را نسبت به شرعی بودن کسب کنند.

رئیس کمیته فقهی سازمان‌ بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه کمیته فقهی در سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز به کار کرده و تاکنون ۲۷۵ جلسه برگزار شده است، گفت: مصوبات کمیته فقهی لازم‌الاجراست و موضوعاتی که حسب وظیفه کمیته فقهی است، در این جلسات مورد بررسی و تصویب قرار می‌گیرد.

مصباحی مقدم در پایان تصریح کرد: در یک سال گذشته، کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اقداماتی را در حوزه ابزارهای مالی بازار سرمایه انجام داد که در این خصوص می‌توان به استمرار انتشار اوراق اجاره‌ مبتنی بر سهام، انتشار اوراق سلف قابل تحویل در دوران معین، انتشار اوراق مرابحه مبتنی بر دارایی خریداری شده (تامین مالی از محل اوراق مرابحه از محل دارایی خریداری شده)، انتشار اوراق مرابحه برای کارفرما در EPS، انتشار اوراق گواهی برق‌های تجدیدپذیر، انتشار رسید برگه قابل معامله ETF و قرارداد معاوضه سوآپ انرژی اشاره کرد.

مطالب مشابه

وقایع‌نگاری از بازار طی هفته اول اسفندماه/ افت ارزش 70درصد از صنایع و نمادها

 • گزارش روز
 • 3 روز پیش
آزاد

زیان انباشته صنعت خودرو از 175 همت عبور کرد

 • گزارش روز
 • 3 روز پیش
VIP

سرمایه‌گذاران بورسی در 11ماهه امسال دست خالی نماندند

 • گزارش روز
 • 3 روز پیش
آزاد

فرار از بی‌خبری

 • گزارش روز
 • 4 روز پیش
عادی

جریان نقدینگی بازار طی بهمن ماه/ خروج قابل توجه پول خرد طی 10 ماه اخیر

 • گزارش روز
 • 4 روز پیش
آزاد

عملکرد بورس در دوره یک ماهه بهمن/ افت دسته جمعی نمادها

 • گزارش روز
 • 4 روز پیش
آزاد

دیدگاه کاربران