برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تا شهریورماه 1403

نشست خبری مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در روز جاری برگزار شد.

به گزارش آوای آگاه؛ نشست خبری مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در روز جاری برگزار شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: از ابتدای حضور در سازمان بورس، در شورای عالی بورس تلاش کردیم به یک اجماع کامل درخصوص نحوه برگزاری مجامع و نحوه انتقال اراده مردم برسیم و هدف اصلی این است که در ۳۶ شرکت سرمایه‌گذاری استانی بورسی و ۱۳ شرکت غیر بورسی، اراده مالکیتی و رأی سهامداران را منتقل کنیم.

در سال 1399 که بحث برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مطرح شد، ایراد اصلی این بود که هیأت رئیسه‌ای که در نظر گرفته شد، به‌طور کامل دولتی بود؛ در صورتی که هدف این بود که مشارکت مردم را داشته باشیم و به همین دلیل متوقف شد.

از سال گذشته، برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را بررسی کردیم تا انتقال اراده مالکیت مردم به درستی انجام شود و مدلی را در تيرماه به جمع‌بندی رساندیم.

یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ موفقیت مجامع، این است که مشارکت حداکثری سهامداران عدالت را داشته باشیم.

دعوتنامه مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی با خود هیأت‌مدیره است، اما باتوجه به اینکه این شرکت‌ها نهاد مالی هستند، باید صلاحیت اعضای هیأت‌مدیره به تأیید سازمان برسد؛ بنابراین اولین قدم این است که برای عضویت در هیأت‌مدیره فراخوان بدهیم.

سهامداران می‌توانند اصالتا، وکالتی و یا به‌صورت نمایندگی (هم حضوری و هم الکترونیکی) از طریق سامانه سپرده‌گذاری شرکت کنند. البته رأی‌گیری الکترونیکی است.

سهامداران می‌توانند تعاونی شهرستان خود را به عنوان نماینده انتخاب کنند.

با یک مکانیزم، آرای اشخاصی که شرکت نکردند به تعاونی شهرستان می‌رسد؛ با این شرط که در سال اول، این شرکت‌ها بتوانند با توجه به مقررات خود، حدنصاب حضور ۲۰درصد را کسب کنند.

در تلاش هستیم در سال اول، ۵ تا ۱۰درصد از دارایی‌ها به شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری داده شود.

از دو استان به‌صورت پایلوت شروع می‌کنیم.

یکی از دشواری‌های شرکت‌های تعاونی استانی این بود که پرداخت سود از محل سهام عدالت داشته باشند و مقرر شد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هزینه‌هایی را بابت مجامع شرکت‌های تعاونی استانی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به تعاونی‌ها پرداخت کنند.

تعیین صلاحیت اعضای هیأت‌مدیره مانند سایر شرکت‌ها انجام می‌شود و حتی برای سهام عدالت، استانداردها یک پله افزایش کرده است.

سود کلیه سهامداران عدالت (چه استانی و چه مستقیم) توسط سپرده‌گذاری پرداخت می‌شود.

قرار بر این شد که همزمان با برگزاری مجامع، به‌صورت تدریجی بازگشایی انجام شود و فروش اتفاق افتد. فعلا برنامه‌ای برای فروش سهام عدالت در دستور کار نیست.

پیشنهادهایی شده که از محل سود سهام عدالت، منابعی را برای بازارگردانی اختصاص دهیم تا سهام تحت تأثیر فروش‌ها قرار نگیرد.

اختصاص سهام عدالت جدید به مشمولین در حیطه اختیارات سازمان بورس و اوراق بهادار نیست؛ اما به‌طور کلی، مشمولین جدید افراد تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد و ایثارگران هستند و در این خصوص سبد سهام پیشنهاد شده که در این سبد، سهام شرکت‌های دولتی حضور ندارند. این موضوع در دولت در حال مذاکره است و ۵ تا ۶ میلیون را شامل خواهد شد.

شرکت‌های تعاونی استانی، وزارت تعاون و اتاق تعاون مسئول هستند اقدامات حصول حد نصاب ۲۰درصد را انجام دهند و با تأیید وزارت تعاون، شرکت‌های تعاونی به عنوان نماینده سهامداران در مجامع سهام عدالت حضور خواهند داشت.

نقطه قوت مدل فعلی این است که هم از ظرفیت تعاونی استفاده شده و هم از ظرفیت بازار سرمایه. برگزاری مجامع در تعاونی‌ها متفاوت است؛ زیرا امکان جمع کردن آنها به سبب جمعیتشان وجود ندارد و به‌صورت بلوک‌بندی مجامع را برگزاری می‌کنند. اگر حد نصاب مجامع شرکت‌های تعاونی به ۲۰درصد برسد، می‌توانند به عنوان نماینده در مجمع سرمایه‌گذاری استانی شرکت کنند.

سود سهام عدالت متوفیان در حساب‌های جداگانه و در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نگهداری می‌شود. سود بانکی به آن تعلق گرفته و بالای ۱۰هزار میلیارد تومان سود در نظر گرفته شده برای سهام عدالت متوفیان است.

سود متوفیان به حساب اشخاصی که تقسیم ارث را انجام داده‌اند، واریز می‌شود.

آذرماه تقسیم سود سهام عدالت را خواهیم داشت.

سود سال جاری در دو مرحله پرداخت می‌شود.

اخابر به دنبال روش تأمین مالی است تا سود سهام عدالت را پرداخت کند.

فردا فراخوان عضویت در هیأت مدیره برای مجامع دو استان زنجان و خراسان شمالی منتشر می‌شود.

احتمالا مجامع این دو استان اواسط بهمن ماه برگزار شود.

برگزاری مجامع سایر استان‌ها هم اواخر اسفندماه شروع می‌شود و تا خردادماه تعیین تکلیف خواهد شد تا تمامی مجامع تا ابتدای شهریورماه ۱۴۰۳ برگزار شود.

در این نشست، ولی‌الله جعفری، مدیر نظارت برناشران سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: درخصوص بازگشایی سهام عدالت فعلا در شورا تصمیمی گرفته نشده است.

برنامه این است تمام مجامع تا ابتدای ۱۴۰۳ برگزار شوند.

از ۳۱ استان، ۲۸ استان به ثبت رسیده و تهران باید از البرز جدا شود و سمنان هم سهامی خاص است.

در ابتدا با زنجان و خراسان شمالی شروع می‌کنیم.

 

مطالب مشابه

وقایع‌نگاری از بازار طی هفته اول اسفندماه/ افت ارزش 70درصد از صنایع و نمادها

 • گزارش روز
 • 3 روز پیش
آزاد

زیان انباشته صنعت خودرو از 175 همت عبور کرد

 • گزارش روز
 • 3 روز پیش
VIP

سرمایه‌گذاران بورسی در 11ماهه امسال دست خالی نماندند

 • گزارش روز
 • 3 روز پیش
آزاد

فرار از بی‌خبری

 • گزارش روز
 • 4 روز پیش
عادی

جریان نقدینگی بازار طی بهمن ماه/ خروج قابل توجه پول خرد طی 10 ماه اخیر

 • گزارش روز
 • 4 روز پیش
آزاد

عملکرد بورس در دوره یک ماهه بهمن/ افت دسته جمعی نمادها

 • گزارش روز
 • 4 روز پیش
آزاد

دیدگاه کاربران