چشم‌انداز بازار مس با نگاهی بر «فملی »و «فباهنر»

روز گذشته، جلسه تحلیلی نمادهای فباهنر و فملی با حضور جمعی از فعالان بازار سرمایه و تحلیلگران برگزار شد.

به گزارش آوای آگاه؛ روز گذشته، جلسه تحلیلی نمادهای فباهنر و فملی با حضور جمعی از فعالان بازار سرمایه و تحلیلگران برگزار شد. علی منصوری، تحلیلگر واحد سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد در این جلسه عنوان کرد:

در حال حاضر آسیا با سهم 61درصدی بزرگ‌ترین تولیدکننده مس تصفیه شده در جهان است.

شیلی بزرگ‌ترین تولیدکننده مس جهان است که طی سال 2022 توانست 5.2 تن از تولید را به خود اختصاص دهد. این کشور از لحاظ ذخایر مس نیز در بین کشورهای برتر دنیا قرار دارد.

ایران با برخورداری از 70 نوع ماده معدنی و 57 میلیارد تن ذخایر بالقوه، جزء کشورهای برتر دنیا به لحاظ ذخایر معدنی است.

حدود 7درصد از ذخایر معدنی جهان در اختیار ایران است. همچنین رتبه دهم از نظر تنوع مواد معدنی و رتبه چهاردهم از نظر ذخایر را در اختیار دارد.

با توجه به روند توسعه اقتصادی کشورهای همسایه ایران نظیر ترکیه، عربستان و کشورهای حوزه خلیج‌ فارس و فقر مواد معدنی در این کشورها، بازار بالقوه و رو به‌ رشدی برای صادرات مواد و محصولات معدنی وجود دارد.

فملی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدی مس در آسیا و خاورمیانه محسوب می‌شود و مالک معادن بزرگی از جمله معدن مس سرچشمه، معدن میدوک و معدن سونگون است.

بیشترین میزان مصرف مس در صنایع برق و الکترونیک (65درصد) است.

مطابق با گزارش گروه مطالعات بین‌المللی مس (ICSG)، میزان تولید کنسانتره معادن مس جهان در سال ۲۰۲۲ با افزایش 3.4درصدی نسبت به سال قبل به حدود 21 میلیون و 811هزار تن رسید.

بیشترین میزان تولید مس در جهان در قاره آمریکا با 11 میلیون تن بوده است. پس از آن، ناحیه آسیا و آفریقا به ترتیب با تولید 4.6 میلیون تن و 3 میلیون تن در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

ظرفیت معادن مس در سال ۲۰۲۲ افزایش 5درصدی نسبت به سال قبل داشته و به 26 میلیون و 34هزار تن رسیده است.

کشور شیلی با 27درصد از تولید مس جهانی، بزرگ‌ترین تولیدکننده مس در جهان محسوب می‌شود. در سال 2022، میزان تولید مس توسط این کشور حدود 5 میلیون و 200هزار تن بوده است. این کشور دارای دو معدن بزرگ جهان (Collahuasi و Escondida) است. پس از آن، پرو 10درصد تولید جهانی را در اختیار دارد.

در سال 2022، دو کشور پرو و کنگو با تولید 2 میلیون و 200هزار تن در رتبه‌های بعدی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس جهان قرار دارند.

چین با مصرف بیش از نیمی از عرضه جهانی، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس است. رکود یا رونق املاک در چین عامل کلیدی برای تقاضای مس محسوب می‌شود.

انتظار می‌رود آسیا و اقیانوسیه به دلیل مصرف بالای بخش‌های تولید برق و رشد صنعت برق و الکترونیک، بزرگ‌ترین بازار مس جهانی باشند.

توسعه ابررایانه‌ها، ربات‌ها، واحدهای تولید برق، وسایل نقلیه الکتریکی و دستگاه‌های ارتباطی در فناوری سرمایه‌گذاری در کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره‌ جنوبی می‌تواند محرک رشد تقاضای مس شوند.

قیمت مس در فروردین ماه 1401 به بالاترین سطح و به 10.313 دلار رسید، اما بهای مس در سال 2022 تحت تاثیر عواملی چون کند شدن رشد در چین بر اثر قرنطینه‌های ناشی از کرونا و همچنین تقویت دلار در اثر اقدامات جسورانه فدرال رزرو با افت قیمت همراه بود. بهای مس در سال 2022 در محدوده 9.780 دلار به ازای هر تن بود که با افت 16درصدی در پایان سال به محدوده قیمتی 8.371 دلار به ازای هر تن رسید.

چشم‌انداز صنعت مس در ایران

در سال 1401، تعداد معادن ایران معادل 10هزار و 185 معدن بوده که از این تعداد، 6هزار و 861 معدن فعال و 3هزار و 309 معدن غیرفعال است. مزیتهایی مانند دسترسی به آب‌های آزاد و وجود منابع انرژی ارزان از مزیت‌های توسعه معدن‌کاری در ایران محسوب می‌شوند.

چهار معدن سرچشمه، سونگون، قلعه‌زری و میدوک بزرگ‌ترین معادن مس ایران هستند.

در میان شرکت‌های فعال در صنعت مس، شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت صنایع مس شهید باهنر و شرکت صنایع مس افق کرمان در بورس پذیرش شده‌اند. شرکت ملی صنایع مس ایران دارای بیشترین ارزش بازار در بین شرکت‌های بورسی صنعت مس است.

بررسی فملی

فملی مالک سه معدن بزرگ از جمله معدن مس سرچشمه، معدن میدوک و معدن سونگون است.

معدن مس سرچشمه واقع در جنوب رفسنجان، یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های صنعتی معدنی جهان محسوب می‌شود.

ذخیره زمین‌شناسی معدن سرچشمه بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تن سنگ سولفوری با عیار متوسط 0.7درصد برآورد شده است. از دیدگاه زمین‌شناسی بر روی کمربند جهانی مس قرار دارد. میزان کانسنگ خروجی روزانه از معدن به روش استخراج روباز، 41هزار تن سالیانه و حدود 14 میلیون تن با عیار 1درصد است. میزان تولید نیز 120هزار تن در سال بوده که در طرح توسعه به 200هزار تن افزایش ‌یافته است.

میزان ذخیره زمین‌شناسی کانسار مس میدوک 170 میلیون تن با عیار 83 صدم درصد محاسبه شده که از این میزان، 144 میلیون تن آن با عیار 85 صدم درصد قابل استخراج است. عیار معدن 25صدم درصد در نظرگرفته شده است.

کانی‌سازی اصلی معدن میدوک شامل کانی‌های مس و مولیبدن بوده و دومین تولیدکننده مس ایران است. ذخیره احتمالی این معدن بیش از 4 میلیارد تن و ذخیره قابل‌استخراج آن حدود 796 میلیون تن برآورد شده است. در مجموع کل ذخایر قطعی، احتمالی و ممکن در محدوده کانسار سونگون ورزقان حدود 7.1 میلیارد تن سنگ مس با عیار 0.61درصد است. در این معدن غیر از مس، مولیبدن، طلا، نقره و دیگر عناصر بااهمیت به‌صورت فلزات همراه وجود دارند.

در کارخانه ذوب و پالایشگاه مس خاتون ‌آباد علاوه بر کارخانه‌های ذوب و پالایشگاه، کارخانه تولید اکسید مولیبدن با نام فرو مولیبدن نیز وجود دارد.

میزان اکتشاف منابع معدنی فملی در سال 1400 با 11درصد رشد، حدود 17 میلیارد تن بوده که در سال 1401 به 19 میلیارد تن رسیده است. با در نظرگرفتن آستانه عیاری 0.15درصد، میزان اکتشاف منابع معدنی شرکت در سال 14۰1 بالاترین میزان زمین‌شناسی و ذخایر معدنی از زمان شروع فعالیت تاکنون بوده است.

طرح توسعه مس کاتدی سونگون با ظرفیت 2هزار تن، طرح توسعه معدن سرچمشه، فاز 3 تغلیظ سرچشمه، طرح توسعه اسید فسفریک، فاز 3 تغلیظ سونگون، فاز 2 تغلیظ میدوک، فولتاسیون سرباره خاتون ‌آباد و آهک خاتون ‌آباد طرح‌های توسعه در دست اجرای فملی هستند.

نماینده فملی در پاسخ به سوالات عنوان کرد:

فملی به ‌ازای هر تن برداشت، 400هزار تن کنسانتره تولید می‌کند.

طرح کاتد سونگون 3درصد پیشرفت داشته است.

نرخ‌های پایه بورس کالا براساس نرخ‌های دو هفته گذشته در بازارهای جهانی و دلار نیمایی دو هفته گذشته تعیین می‌شود.

پریمیوم رینگ صادراتی 5درصد است.

در بودجه سال بعد، کل حقوق دولتی 55 همت در نظر گرفته شده که احتمالاً محقق نخواهد شد.

برآورد سود امسال فملی 106 و در سال 1403، 120 تومان است.

نماینده تاصیکو در مورد برخی از موضوعات مطرح شده عنوان کرد:

بزرگ‌ترین پلنت پایین‌دستی فملی، فباهنر است.

عدم تامین کافی کاتد بزرگ‌ترین مشکل این شرکت است.

ظرفیت کوره 6هزار تن است.

25درصد از تولید کامزدی و برای وزارت دفاع و برخی ارگان‌ها است.

از سال 97 تولید کارمزدی کمتر شده و بعد از جهش قیمت مس، حاشیه سود به 20درصد رسیده است.

سال گذشته به ترکیه و اتریش صادرات داشتیم و امسال، بازار به عراق محدوده شده است.

فملی الزام به عرضه 16 تا 20هزار تن کاتد دارد.

100 میلیون تن کانسنگ قطعی در تفتان است که در بهمن ماه امسال اولین خاک‌دهی به آن شروع شده است.

انتظار 400 کیلو طلا در سال 1403 را داریم.

تاپیکو در پتروشیمی فارابی زمینی دارد که تاصیکو قصد لیچینگ در آن را دارد. می‌توان در سال 1404 برای تاصیکو یک تن طلا حساب کرد.

نسبت باطله‌برداری برای 500 کیلوگرم از تفتان، یک به یک است.

در این جلسه مطرح شد:

در صورتی که تاصیکو سهام فباهنر را به فملی واگذار کند و سهام فملی را در اختیار بگیرد، دو سناریو برای سود محتمل است؛ سناریو اول این است که با وجودی که فباهنر زیرمجموعه فملی است، اگر فملی کاتد را به قیمت پایه عرضه کند، حاشیه سود به 40درصد می‌رسد و سود 2.6 همت برآرود می‌شود. در سناریو دوم اگر فملی کاتد را به قیمت واقعی بدهد و فباهنر با کل ظرفیت کار کند، سود به 1.8 همت می‌رسد.

مطالب مشابه

سرمایه‌گذاری شهر آتیه راهی فرابورس می‌شود

 • اخبار شرکت ها
 • یک ساعت پیش
آزاد

سهم ۳۵درصدی «فخوز» از معاملات اسلب ایران در سالی که گذشت

 • اخبار شرکت ها
 • 8 روز پیش
آزاد

درج نماد شرکت نیشکر و صنایع جانبی در فرابورس ایران

 • اخبار شرکت ها
 • یک ماه پیش
آزاد

پایان پروژه نوسازی LAB2 هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران

 • اخبار شرکت ها
 • یک ماه پیش
آزاد

خوراک گندله‌سازی بهاباد چگونه تامین می‌شود؟

 • اخبار شرکت ها
 • یک ماه پیش
آزاد

راه‌اندازی واحد نورد وایر «فولاژ» تا پایان سال آینده

 • اخبار شرکت ها
 • یک ماه پیش
آزاد

دیدگاه کاربران