وقایع‌نگاری از بازار طی هفته اول اسفندماه/ افت ارزش 70درصد از صنایع و نمادها

در هفته‌ای که گذشت، ارزش معاملات خرد برای پنجمین هفته پیاپی روند کاهشی داشت. میانگین ارزش معاملات خرد روزانه با 9درصد افت نسبت به هفته قبل به 3.56 همت رسید. بیشترین ارزش روزانه 3.8 همت بود که در روزهای شنبه و دوشنبه رقم خورد و کم‌ترین مبلغ روزانه 3.2 همت بود که در پایانی‌ترین روز از هفته جاری به ثبت رسید.

به گزارش آوای آگاه؛ در هفته‌ای که گذشت، ارزش معاملات خرد برای پنجمین هفته پیاپی روند کاهشی داشت. میانگین ارزش معاملات خرد روزانه با 9درصد افت نسبت به هفته قبل به 3.56 همت رسید. بیشترین ارزش روزانه 3.8 همت بود که در روزهای شنبه و دوشنبه رقم خورد و کم‌ترین مبلغ روزانه 3.2 همت بود که در پایانی‌ترین روز از هفته جاری به ثبت رسید.

شاخص کل مانند چهار هفته قبل نزولی بود و با از دست دادن 4 دهم درصد از ارتفاع خود به سطح 2 میلیون و 70هزار واحد برگشت. شاخص هم‌وزن نیز با افت اندک یک دهم درصدی به زیر سطح 727هزار واحد رسید.

در هفته منتهی به دوم اسفندماه، حدود 70درصد از صنایع و نمادها با افت قیمت مواجه بودند. صنایع انبوه‌سازی، منسوجات و بیمه بیشترین بازدهی منفی را به ثبت رساندند. صنایع چاپ، محصولات کامپیوتری الکترونیکی و نوری و محصولات چرمی در صدر بیشترین ارزش بازار قرار گرفتند و نمادهای بیوتیک، آردینه، زماهان، چافست، سمایه و غناب بیشترین بازدهی را برای سهامداران خود به ارمغان آوردند. اما نمادهای ثنوسا، ثتران، ثجنوب، آ س پ، ثاخت و وآتوس متحمل بیشترین افت قیمت شدند.

طی هفته جاری، قیمت دلار تغییر زیادی نداشت و در محدوده 56 تا 57هزار تومان دست به دست شد.

صنایع.png

Untitled.png

شنبه؛ تغییر مدیریتی در سازمان بورس و اوراق بهادار

نخستین روز معاملاتی هفته جاری با ادامه کاهش قیمت‌ها همراه بود. شاخص کل با کاهش 18هزار واحدی در سطح 2 میلیون و 60هزار رواحد ایستاد. ارزش معاملات خرد به 3.8 همت افت کرد و 338 میلیارد تومان از مالکیت بازار از حقیقی به حقوقی انتقال پیدا کرد. اهرم و بیوتیک بیشترین خریدهای حقیقی و وبملت و خساپا عمده‌ترین خریدهای حقوقی را تشکیل دادند.

تقدسی، معاون اقتصادی ایران‌خودرو اعلام کرد: برنامه ایران‌خودرو برای خروج از شمول ماده 141  اصلاحیه قانون تجارت، افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌هاست که این امر نیازمند موافقت با درخواست شرکت جهت اصلاح قانون و صدور مجوزهای لازم از سوی مبادی ذی‌ربط است.

قادر معصومی خانقاه به‌عنوان مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار منصوب شد.

دلار بالاتر از هزار تومان جابه‌جا شد.

یکشنبه؛ آغاز قریب الوقوع عرضه گسترده سکه در مرکز مبادله

بعد از چند روز روند کاهشی و فرسایشی بازار در نتیجه خبر لغو ارسال سفارش فروش بازارگردان‌ها، تقاضاها بیشتر شد. شاخص کل 4.700 واحد بالا رفت و در ارتفاع 2 میلیون و 64 واحدی قرار گرفت. ارزش معاملات خرد افت کرد و به 3.5 همت رسید. 164 میلیارد تومان از مالکیت بازار از سمت حقیقی‌ها به طرف حقوقی‌ها جابه‌جا شد. صدرنشین خریدهای حقیقی بیوتیک و آردینه بودند، اما حقوقی‌ها عمدتاً خودرو و فنر خریدند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از لغو الزام ارسال سفارش فروش توسط بازارگردان‌ها تا اطلاع ثانوی خبر داد.

مدیریت ارتباطات مرکز مبادله ارز و طلای ایران خبر آغاز گسترده عرضه سکه در مرکز مبادله ایران در تاریخ 13 اسفندماه را اعلام کرد.

بهای دلار به بالاتر از 57هزار تومان رسید.

دوشنبه؛ رشد اندک شاخص‌ها

امروز هم بازارگردان‌ها اجازه فروش نداشتند و نمادهای مثبت بیشتر از منفی‌ها بودند. شاخص کل 6.6هزار واحد دیگر رشد کرد و به سطح 2 میلیون و 71هزار واحد رسید. جابه‌جایی مالکیت بازار 106 میلیارد تومان و همچنان از طرف حقیقی‌ها به حقوقی‌ها بود. ارزش معاملات خرد با رشد اندکی نسبت به دیروز به محدوده 3.8 همت رسید. بیوتیک و فولاد در رأس خریدهای حقیقی قرار داشتند و حقوقی‌ها بیشتر بر روی حمایت از خودرو و وبملت متمرکز شدند.

علی آبادی، وزیر صمت در پاسخ به سؤال واگذاری خودرو به بخش خصوصی گفت: فرمایش مقام معظم رهبری درست است و ما هم اطاعت می‌کنیم و من این قول را می‌دهم طبق فرمایشات رهبر انقلاب، کار واگذاری به بخش خصوصی را انجام می‌دهیم.

نرخ دلار تقریبا بدون تغییر نسبت به دیروز در محدوده 57هزار تومان باقی ماند.

سه‌شنبه؛ تغییر حد نصاب خرید گواهی سپرده بانکی صندوق‌های با درآمد ثابت

بازار رونق چندانی نداشت. شاخص کل فقط 739 واحد رشد کرد و در محدوده قبلی درجا زد. ارزش معاملات خرد در محدوده 3.5 همت باقی ماند. تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی با افزایش نسبت به دیروز به 378 میلیارد تومان رسید. حقیقی‌ها همچنان بیوتیک و آردینه را در صدر خریدهای خود قرار دادند. حقوقی‌ها بیشتر خودرو و وبملت خریداری کردند.

حد نصاب سرمایه‌گذاری در سپرده و گواهی سپرده بانکی برای صندوق‌های درآمد ثابت تغییر کرد و به 50درصد رسید.

قیمت دلار با کاهش کمی نسبت به دیروز به میانه کانال 56هزار تومان برگشت.

چهارشنبه؛ 2 میلیارد دلار از بدهی‌های زنجانی به خزانه بانک مرکزی واریز شد

در پایانی‌ترین روز معاملاتی هفته جاری شاهد معاملات کم‌رونقی بودیم. ارزش معاملات خرد به 3.2 همت افت کرد. شاخص کل با افت 573 واحدی در محدوده روز قبل درجا زد. 243 میلیارد تومان از مالکیت بازار به سمت حقوقی‌ها جابه‌جا شد. آردینه و کسرام رتبه‌های اول و دوم خریدهای حقیقی را دریافت کردند و حقوقی‌ها عمدتاً خساپا و وبملت خریدند.

عضو اتاق بازرگانی ایران از واریز ۲ میلیارد دلار بدهی زنجانی به خزانه بانک مرکزی و تأثیر مثبت ۲ میلیارد دلار بدهی بابک زنجانی بر بازار خبر داد.

اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: تعاملات ایران و آژانس در روال طبیعی تداوم دارد و در جهت رفع ابهامات و توسعه همکاری‌ها گفت‌وگو صورت می‌گیرد.

شورای رقابت اعلام کرد که در پی انتشار اخباری مبنی بر اخذ مجوز از سازمان حمایت توسط خودروسازان برای به‌روز شدن قیمت خودروها، پس از بررسی‌های انجام‌شده قابل تاکید است که براساس مصوبه شورای رقابت، فرایندی طبیعی رخ داده که خودروسازان پس از ارائه صورت‌های مالی و مستندات تغییرات در قیمت نهاده‌های تولید (همچون سایر کالاها) می‌توانند قیمت محصولات خود را به‌روز کنند.

قیمت دلار دوباره به بالاتر از 57هزار تومان رسید.

مطالب مشابه

عبور پاورچین از بحران؟

  • گزارش روز
  • در 3 ساعت
عادی

تعطیل غیر رسمی!

  • گزارش روز
  • 21 ساعت پیش
عادی

تخته گاز خودرو در بازار آزاد/ جهش یک تا 20درصدی قیمت انواع خودرو در فروردین ماه

  • گزارش روز
  • یک روز پیش
آزاد

موشک‌های تلگرامی، تلفات بورسی!

  • گزارش روز
  • 2 روز پیش
عادی

وقایع‌نگاری از بازار طی هفته سوم فروردین ماه/ کاهش ارزش عمده صنایع و نمادها

  • گزارش روز
  • 6 روز پیش
آزاد

دیدگاه کاربران